Výrobci obráběcích strojů vždy museli pružně reagovat na nové požadavky trhu
Na odborném virtuálním setkání Výroba forem 2020 vystoupí ve středu 25. 11. v 9 hod. na virtuálním pódiu Marcus Burton, předseda ekonomického výboru CECIMO. Níže uvádíme zkrácenou verzi rozhovoru s panem Burtonem, pořízeného na veletrhu EMO Hannover 2019.
Součástí programu EMO Hannover 2019 byla tisková konference CECIMO (Evropská asociace pro průmysl obráběcích strojů a souvisejících výrobních technologií) na téma geopolitických změn ovlivňujících evropský trh s obráběcími stroji. Poněvadž ale geopolitická situace není tím jediným, co v současnosti nutí průmysl k výrazné transformaci, požádali jsme Marcuse Burtona, předsedu ekonomického výboru CECIMO, o jeho názor na aktuální dění nejen v oboru obráběcích strojů.
Jak vnímáte současnou situaci v průmyslu? Je bezesporu velmi turbulentní, zásadní změny přicházejí stále rychleji a rychleji a výrobci na ně musejí stejně tak rychle reagovat. Často i kompletní změnou vlastního produktového portfolia. To je musí, logicky, velmi zatěžovat – finančně, časově, z hlediska nároků na lidi apod. Díky vaší současné pozici v CECIMO se u vás scházejí statistiky z velké části světa. Projevuje se tento trend i v číslech?
Nemyslím si, že by se momentálně dělo něco jiného než dřív. Je to jistě výzva, ale s výzvami se průmysl obráběcích strojů musí vyrovnávat trvale. Vidím to na historii naší společnosti (Yamazaki Mazak), která během celé své dlouhé, 100 let trvající historie vždy musela pružně reagovat na požadavky svých zákazníků. Co ale určitě dnes vnímáme, jsou změny, které mění chování zákazníků, např. klimatické změny. My ale stále musíme vyrábět produkty – ty se jistě měnit budou, nicméně stejně tak se ale budou vyvíjet i samy výrobní stroje.
V současnosti se intenzivně hovoří o elektromobilitě. Jsem toho názoru, že i když se třeba opravdu celý sektor automobilového průmyslu zásadně promění, sektor obráběcích strojů zdaleka nebude dotčen ve stejném měřítku. Nějaký efekt tady samozřejmě bude, ale určitě nebude takový, aby celý obor zdevastoval. Obráběcí stroje se budou muset přizpůsobit.
Myslím, že větší problém než transformace automobilového průmyslu je jeho stagnace. Výrobci automobilů čekají na novou legislativu, pozastavují investice…
Ano, jsme teď v jakémsi vakuu, poněvadž skutečně nikdo neví, jak budou nové legislativní rámce vypadat. Nicméně, pokud si budou chtít světové automobilky udržet konkurenceschopnost, budou muset znovu začít investovat. Budou muset začít dělat rozhodnutí, i když nebudou mít v ruce všechny informace. Je to samozřejmě riskantní, ale nevyhnutelné. Rozhodně budou muset zase začít investovat.
Zmiňoval jste změnu v chování zákazníků. Vidíme, že zákazníci dnes již nechtějí jen produkty, ale celá řešení, chtějí znát celý životní cyklus výrobku, vedle fyzických produktů se čím dál tím více poptávají digitální řešení.
Ano, ale to se zdaleka netýká jen obráběcích strojů, ale obecně celého sektoru výrobních technologií. Firmy musejí nabízet tzv. větší řešení. Jedna věc je ale opravdu důležitá: konektivita a standardy. Správně vyřešené standardy a konektivita usnadní firmám, aby spolu mohly vzájemně spolupracovat. Rozhodně si tedy nemyslím, že by nastávala situace, že by každý výrobce obráběcích strojů musel dodávat každý aspekt digitální výroby. Musejí ale být schopni jednotlivá řešení propojovat a spojovat. A tímto způsobem je možné dostat do hry mnoho menších firem, které přicházejí s novými nápady a řešeními. A druhá věc, kterou bych chtěl zdůraznit, je, že si opravdu nemyslím, že by tyto trendy zásadně podmiňovaly budoucnost výrobců obráběcích strojů. Je to něco, na co se musíme adaptovat – musíme aktivně řešit konektivitu, poskytovat více automatizace, více robotizace, více digitalizace apod., nicméně, ve výsledku stejně nakonec potřebujeme ze všeho nejvíc kvalitní vřetena a expertízu ve výrobě konkrétních fyzických produktů.
Nicméně, někteří světoví výrobci berou tyto trendy skutečně vážně a rozšiřují svá produktová portfolia o digitální produkty, řekněme až na úkor těch fyzických, tedy reálných obráběcích strojů. Posun směrem k digitálním produktům je tedy evidentní. To ale znamená i kompletní změnu obchodních modelů, že?
Ano, platí to zcela obecně, průmysl se stále více a více digitalizuje. Když se ale podíváme zpět do 80. let, kdy se začalo zavádět CNC, dialogové programování, nové řídicí systémy, tak vidíme, že se technologie vyvíjejí nepřetržitě. Výrobci obráběcích strojů jsou vždy těmi, kdo používají to nejnovější, co je v té které době známo.
Myslíte si tedy, že dnes je to podobné?
Ano, technologie se vyvíjejí opravdu nepřetržitě. Co se ale děje dnes, je to, že se rychlost těchto změn zvyšuje, takže máme míň času se na ně adaptovat. Na druhou stranu ale máme k dispozici více technologických nástrojů, které můžeme k této adaptaci použít, např. digitalizaci konstrukce. Díky tomu můžeme být rychlejší, být rychleji s novinkami na trhu. Nepamatuji si, že bych byl kdy na EMO, kde by největší výrobci obráběcích strojů netvrdili, že během posledních tří let kompletně nezměnili svoje portfolio. Dělají to všichni a stále.
Jak moc jsou podle vás všechny ty geopolitické změny a problémy, které aktuálně trápí výrobce obráběcích strojů po celém světě, palčivé?
V prvé řadě, geopolitická situace je mimo kontrolu průmyslu. Průmyslu nezbývá, než se jim přizpůsobit a reagovat na ně. Nové technologie a inovace jsou tím, co mění světový trh. Těžko ale mohou změnit geopolitickou situaci. Na tu pouze mohou reagovat a přizpůsobovat se jí.
Která ze seznamu současných geopolitických změn, podle vašeho názoru, ovlivňuje náš středoevropský trh nejvíce?
Největším problémem je obecně izolování jednotlivých trhů. To je velice špatné, poněvadž to zcela zásadním způsobem narušuje dodavatelské řetězce. Stejně tak, pokud izolace některé oblasti vede k zastavení investic apod. Ani v této oblasti ale nejsem příliš pesimistický a jsem přesvědčen o tom, že konkrétně Česká republika se nemusí ničeho obávat. Její konkurenceschopnost je vysoká, a i když třeba teď také pociťujete negativní dopad snižování investic ve vaší zemi, jsem si jist, že se tato situace brzy opět zlepší.
Děkuji za rozhovor a budu se těšit brzy zase na viděnou!
Andrea Cejnarová, Hannover 2019
(Zkrácená verze rozhovoru, který vyšel v časopise Technický týdeník.)
Přečtěte si také
Záznam webináře společnosti CNC invest
Pozvánka na webinář společnosti CNC invest
Záznam 4. webináře společnosti Dormer Pramet
Výroba forem zvažuje rozšíření o nová témata
Záznam webináře společnosti Dormer Pramet
Evidence pohybu a údržby forem, nářadí a přípravků v procesu výroby
Záznam webináře společnosti technology-support
2. webinář společnosti Dormer Pramet
Pozvánka na webinář společnosti BARTECH SLOVAKIA
2. webinář společnosti Dormer Pramet
Tržní příležitosti pro uplatnění obráběcích nástrojů k výrobě forem a zápustek
Nový VCN-700 pro dynamické frézování velkých obrobků
Budoucnost oboru výroby nástrojů a forem na METAV 2022
Webinář společnosti Dormer Pramet
Široké produktové portfolium Dormer Pramet
Univerzální chapadlo PGN-plus-P s unikátním vícezubým vedením čelistí
Výroba forem jako permanentní výstava s celoročním doprovodným programem
Showroom, kde si můžete vyzkoušet 3D tisk
Výrobci forem a nástrojů měli na EMO Milano 2021 z čeho vybírat
Sho Tanaka: Musíte vědět, co chcete, a být připraveni změnit i sami sebe
Neorganizujeme akce, budujeme komunitu odborníků
Dosažený zisk musí být větší než vynaložené investice
Precizní japonské upínače pro přesnější formy, lepší povrchy a vyšší životnosti nástrojů
Nejmodernější technologie v historických industriálních prostorách
Výroba forem vstupuje do svého 2. ročníku
Virtuální konference bez hranic
Dlouhodobá marketingová podpora pro vystavovatele
Veletrh ještě úplně neskončil – nezapomínejme na microsites!
Výroba forem 2020 již zná své výherce
Budou se strojaři v budoucnu potkávat ve virtuálním prostoru?
Rozhovor se Zuzanou Douškovou ze společnosti Cimatron
Rozhovor s Hanou Ruprichovou ze společnosti Dormer Pramet
Rozhovor s Janou Zdobnickou ze společnosti TOP TECH
Rozhovor s Josefem Slámou ze společnosti Renishaw
Rozhovor s Pavlem Lopraisem ze společnosti BARTECH SLOVAKIA
Rozhovor s Janem Šmejckým ze společnosti Elvira
Rozhovor s Petrem Šimáčkem ze společnosti Yamazaki Mazak Central Europe
Rozhovor s Martinem Novákem ze společnosti CNC invest
Statistika návštěvnosti: 24. 11. 2020
Od produktů po platformu. Strategie pro renesanci průmyslu
It is all about integration
STROJCAR – nástrojárna v letecké kvalitě
Umělá inteligence pro tvorbu a lokalizaci technické dokumentace
3D tisk boří hranice možností i ve slévárenství
Přidejte svou trošku do mlýna inovací a moderního podnikání
RCMT – partner pro výzkum a vývoj
BARTECH SLOVAKIA predstavuje riešenie pre evidenciu foriem a ich údržby
Stánek společné účasti SST a jeho členských podniků
Renishaw představí řešení pro všechny fáze výroby
Nabídka Yamazaki Mazak Corporation pro výrobce forem
Široké portfolio Fit Eurazio: CNC stroje, 3D tiskárny i lasery
CADservis dokáže svou softwarovou nabídkou uspokojit řadu strojírenských specializací
Plasty Gabriel nabízí širokou škálu expertních simulačních programů pro technologii vstřikování
Nástrojárny poptávají, dodavatelé nabízejí
CNC invest nabízí zákazníkům unikátní přesnost obráběcích strojů Yasda
Cimatron: Hledání cesty k zefektivnění výroby v nástrojárnách
Dormer Pramet virtuálně představí kompletní nástrojové portfolio pro výrobu forem a zápustek
První kombinované B2B setkání pro výrobce a opravny forem
Jak se stát nástrojárnou TOP 1
Nástrojárny jsou trhem pro oborové specialisty