Sho Tanaka: Musíte vědět, co chcete, a být připraveni změnit i sami sebe
U příležitosti předváděcích dnů ve společnosti CNC Invest jsme měli možnost hovořit s marketingovým manažerem společnosti Yasda panem Sho Tanakou, který bude také jedním z hlavních řečníků na virtuálním pódiu na virtuálním veletrhu Výroba forem 2021. Pro Yasdu je Česká republika trhem s vysokým potenciálem, protože se, jak říká, očekává, že se brzy stane trhem pro vysokou přesnost (obrábění). Toto se ale nestane jen tak samo od sebe. Je k tomu potřeba silná motivace místních firem a odvaha začít pracovat na sobě samých.
Sešli jsme se tu kvůli obráběcím strojům Yasda, které budete i letos prezentovat na virtuálním veletrhu Výroba forem 2021. Jak byste, jako marketingový specialista, co nejvýstižněji popsal značku Yasda v pár slovech?
Naše filosofie je shrnuta v našem mottu: „Striving to the best, not the biggest“ [Snažíme se být nejlepší, ne největší]. Na světě je mnoho výrobců obráběcích strojů. My se snažíme poskytovat nejlepší kvalitu, nejvyšší přesnost a také dlouhou životnost a přinášet užitek zákazníkovi nejenom dnes, ale i v budoucnu. To je naše filosofie.
Který trh lze považovat pro Yasdu za hlavní? Kdo jsou jejími nejčastějšími zákazníky?
Když to bereme geograficky, tak 50 % prodejů máme v Japonsku. Té druhé polovině, kterou tvoří prodeje do zahraničí, dominuje Asie, zvláště Čína, pak USA a evropské země. Našimi zákazníky jsou typicky výrobci vysoce přesných dílů na trhu forem a zápustek určených především pro automobilový průmysl, výrobu polovodičů a letectví.
Jak posuzujete český trh; je pro vás zajímavý?
Ano, český trh je vysoce rozvinutý a bude se rozvíjet dál. Minulý měsíc jsem někde četl, že Česká republika je nejlepší zemí v Evropě, kde investovat. Jednak z důvodu příznivé ceny práce, ale především kvůli předpokládanému vývoji. I když je dnes stále ještě převážně dodavatelem do zahraničí, očekává se, že se sem bude čím dál tím více přenášet kmenová výroba a zahraniční firmy zde budou otevírat plnohodnotné pobočky a stěhovat sem i výzkum a vývoj. Dříve či později se tedy Česká republika stane trhem pro vysokou přesnost, což je pro nás samozřejmě klíčové. Z tohoto důvodu je Česká republika pro nás jedním z hlavních trhů vůbec.
Bylo by to hezké, ale jestli to tak doopravdy bude, kdo ví...
Kdybych já byl majitelem velké německé firmy, tak bych sem výrobu přenesl. Firmy, které dřív stěhovaly výrobu ze západní Evropy do Rumunska a ještě dál na východ, už dnes musejí začít uvažovat jinak. Levná pracovní síla už není to nejdůležitější, podstatná je kvalita při rozumných cenách. A ukazuje se také, že mít vlastní výrobu v geograficky vzdálené zemi, je velmi nevýhodné. Česká republika leží v srdci Evropy, a to je další důvod, proč v ní spatřuji tak velký potenciál, že naroste do významného trhu pro vysoce přesné obrábění.
Máte nějakou speciální strategii, jak propagovat Yasdu v České republice?
Máme skvělou spolupráci se společností CNC Invest. Je potřeba si uvědomit, že pro zákazníka není důležitý stroj jako takový, ale to, co na něm může dělat. Obrovská výhoda spolupráce s CNC Investem spočívá v tom, že umí zákazníkům nabídnout nejrůznější technologie. CNC Invest umí splnit většinu požadavků na výrobu, jaké zákazník může mít.
Možná ale opravdu máme něco, co by se dalo nazvat „speciální strategií“. Vždy se snažíme najít nějakou firmu, kterou necháme vyrůst tak, aby se z ní stal technologický lídr. V České republice je totiž stále ještě většina firem, které nejsou schopny vyrábět vysoce přesné díly. Mám na mysli přesnosti 1 µm, 2 µm, 3 µm. Snažíme se proto podporovat ty zákazníky, kteří mají motivaci růst a stát se top výrobcem. Takovým pak neposkytujeme pouze stroj, ale také know-how. S tím, jak tyto firmy porostou, poroste současně i trh vysoce přesného obrábění. To je naše strategie.
Veškerý kontakt se zákazníkem ale probíhá výhradně přes CNC Invest?
Ano. Jednak kvůli jazykové bariéře, já neumím ani slovo česky (smích), ale také proto, že pro zákazníka je nejdůležitější rychlý kontakt. CNC obráběcí stroje jsou velmi drahé, a proto musejí vydělávat peníze každý den. Nikdo si nemůže dovolit delší odstávky. Proto velmi dbáme na to, abychom měli v každém regionu spolehlivého partnera, jakým je v České republice právě CNC Invest.
Máte v Evropě vlastní technologické centrum?
Ano, máme jedno poblíž Stuttgartu v Německu. Zde máme vždy minimálně dva až tři stroje, na kterých se zkoušejí převážně náročné aplikace a připravují se složitější technická řešení pro zákazníky.
Jaký je podle vás největší přínos vašich strojů konkrétně pro výrobce forem?
To záleží na typu zákazníka. Vždy říkáme, že přesnost měřená v čase 1 s, 2 s neznamená nic. Představte si, že vyrábíte například takovou PET láhev na vodu, ze které teď pijeme. První láhev vyrobíte s přesností 1 µm, druhou také, třetí láhev s přesností 1,2 µm, stou s přesností 1,2 µm – skvělé! Ale: první láhev s přesností 1 µm, druhou sice stále s přesností 1 µm, třetí už ale s přesností 3 µm a u sté se dostanete na 10 µm. A to už je opravdu hodně špatné. Nezáleží tedy ani tak na absolutní hodnotě přesnosti, ale na tom, aby byla dlouhodobá. Stabilní obrábění, stabilní přesnost – to je klíč k tomu, jak se dostat na vyšší úroveň výroby.
Přesnost je ale velmi úzce svázána s podmínkami ve výrobě. Určitě se setkáváte s tím, že u některých zákazníků jsou podmínky takové, že zde nemohou již z principu provozovat žádnou vysoce přesnou výrobu.
Ano, je to tak. Vždy říkáme, že pouze koupit si stroj nestačí. Vždy jsou ve hře tři faktory: prvním z nich je stroj, druhým okolí a třetím jsou lidé. My se samozřejmě snažíme přenést většinu odpovědnosti na stroj – čím lepší je stroj, tím je odpovědnost lidí menší. Stejně tak když máte robustní a vysoce stabilní stroj, který je současně i teplotně stabilní, pak se pochopitelně automaticky zmenšuje i vliv okolí. Nicméně stroj sám skutečně nezmůže vše. Provozy, které nemají odpovídající podmínky, na nich musejí zapracovat, a my jsme tu od toho, abychom jim s tím pomohli. Pokud ale zákazník nespolupracuje a raději rezignuje na vysokou přesnost, většinou s ním spolupráci ukončíme. Naším cílem je pracovat na vývoji směrem ke zvyšování přesnosti. Každou diskusi se zákazníkem začínám tím, že mu řeknu: Musíte vědět, co chcete, a pokud toho opravdu chcete dosáhnout, musíte být připraveni změnit i sami sebe. My uděláme maximum pro to, abychom pro vás připravili výrobu co nejlépe, ale pokud vy sami nebudete chtít, pak se kýžený výsledek nedostaví.
Celý svět se v současnosti potýká s problémem vzniklým z nedostatku kvalifikovaných operátorů a s nezájmem mladých lidí o tento obor. Je automatizace řešením tohoto problému?
Tento problém mají v současnosti opravdu všechny země. Na trhu práce už jednoduše nejsou žádní volní kvalifikovaní pracovníci. Mladí lidi nechtějí pracovat u strojů, chtějí efektní zaměstnání, jako například v marketingu (smích). Tady může opravdu automatizace do jisté míry pomoci, protože v automatizovaných provozech je jednoduše zapotřebí méně lidí. S automatizací můžete samozřejmě také dosáhnout slušné přesnosti. Pokud ale chcete tu nejvyšší přesnost, tak lidi potřebujete. Bez nich to nejde. Zavádění automatizace by proto rozhodně nemělo vést k tomu, že se bude rezignovat na vyhledávání a podporu talentů. Jeden vysoce kvalifikovaný člověk s vysoce kvalitním strojem dokáže udělat takovou práci, díky které daná firma okamžitě porazí každou konkurenci. V tomto jsou naše stroje velmi jednoduché: pokud chcete, aby obráběly s přesností 1 µm, tak budou obrábět s přesností 1 µm. Pokud je operátor dobrý, pak je dobrý i výsledek práce. I když je těžké najít na trhu kvalitní lidi, tak v žádném případě nesmíme polevit v úsilí podporovat talenty. Nikdo si nemůže vlastní know-how jen tak jednoduše někde koupit. Vlastní know-how se buduje ve společenství stroj–operátor–továrna.
Vy sami také dodáváte automatizaci přímo s obráběcími stroji?
Ano. Některou si vyrábíme sami, někde využíváme řešení etablovaných výrobců automatizace, pro která máme připravené interface. Vždy se maximálně snažíme přizpůsobit zákazníkovi a využít, co již používá, na co je zvyklý apod.
Chystáte se letos na EMO do Milána? Budete tam vystavovat?
Ne, nebudeme. Zvažovali jsme rizika a přínosy a máme pocit, že se situace nezlepšila tak, jak jsme očekávali, a proto jsme pro letošek účast odřekli.
Máte letos nějakou novinku, kterou byste na EMO vystavili, kdybyste se veletrhu účastnili?
Ano, máme nový pětiosý vertikální stroj Yasda YBM Vi40 s novými funkcemi a budeme k němu spouštět speciální kampaň, ve které ukážeme všechny jeho nové funkcionality.
Jaké jsou vlastně hlavní směry vývoje, které v Yasdě sledujete? Je to mechanika nebo řídicí systém nebo periferní zařízení apod.?
V Yasdě se držíme zásady trvale zlepšovat kvalitu, ne kompletně měnit produkty. V tomto duchu se tedy držíme i naší konvenční konstrukce stroje. Na druhou stranu ale věnujeme velké úsilí vývoji softwaru, který má především usnadnit práci operátorovi. Aby naše stroje mohli bez větších problémů úspěšně ovládat i začátečníci nebo operátoři s méně zkušenostmi. Prostřednictvím našeho softwaru se snažíme vést obsluhu strojů tak, aby se z nich stali špičkoví operátoři. Konkrétně zjednodušením výpočtů a programování. To je jedna z cest, kterou teď kráčíme. [Pozn.: Obráběcí stroje Yasda jsou vybaveny řídicím systémem Fanuc.]
Na závěr se nemůžu nezeptat, jak jste připraveni na Průmysl 4.0.
Jsme plně připraveni na propojení s jinými systémy skrz interface a řízení Fanuc. Samozřejmostí je připojení k internetu. Máme také funkci, která umožňuje sběr dat ze stroje a ta odesílá do vyššího řídicího systému. Důležité ale je si uvědomit, že to, že jsou stroje propojené, neznamená, že by lidé mohli dělat, cokoliv se jim zlíbí. To je stejné jako s automatizací.
Andrea Cejnarová
Druhou část rozhovoru, ve které pan Tanaka popisuje svou cestu ke kariéře ve špičkovém průmyslu obráběcích strojů a také svůj pohled na roli business developmentu v dnešní době a chápání digitalizace a automatizace, si přečtěte ZDE.
Přečtěte si také
Záznam webináře společnosti CNC invest
Pozvánka na webinář společnosti CNC invest
Záznam 4. webináře společnosti Dormer Pramet
Výroba forem zvažuje rozšíření o nová témata
Záznam webináře společnosti Dormer Pramet
Evidence pohybu a údržby forem, nářadí a přípravků v procesu výroby
Záznam webináře společnosti technology-support
2. webinář společnosti Dormer Pramet
Pozvánka na webinář společnosti BARTECH SLOVAKIA
2. webinář společnosti Dormer Pramet
Tržní příležitosti pro uplatnění obráběcích nástrojů k výrobě forem a zápustek
Nový VCN-700 pro dynamické frézování velkých obrobků
Budoucnost oboru výroby nástrojů a forem na METAV 2022
Webinář společnosti Dormer Pramet
Široké produktové portfolium Dormer Pramet
Univerzální chapadlo PGN-plus-P s unikátním vícezubým vedením čelistí
Výroba forem jako permanentní výstava s celoročním doprovodným programem
Showroom, kde si můžete vyzkoušet 3D tisk
Výrobci forem a nástrojů měli na EMO Milano 2021 z čeho vybírat
Neorganizujeme akce, budujeme komunitu odborníků
Dosažený zisk musí být větší než vynaložené investice
Precizní japonské upínače pro přesnější formy, lepší povrchy a vyšší životnosti nástrojů
Nejmodernější technologie v historických industriálních prostorách
Výroba forem vstupuje do svého 2. ročníku
Virtuální konference bez hranic
Dlouhodobá marketingová podpora pro vystavovatele
Veletrh ještě úplně neskončil – nezapomínejme na microsites!
Výroba forem 2020 již zná své výherce
Budou se strojaři v budoucnu potkávat ve virtuálním prostoru?
Rozhovor se Zuzanou Douškovou ze společnosti Cimatron
Rozhovor s Hanou Ruprichovou ze společnosti Dormer Pramet
Rozhovor s Janou Zdobnickou ze společnosti TOP TECH
Rozhovor s Josefem Slámou ze společnosti Renishaw
Rozhovor s Pavlem Lopraisem ze společnosti BARTECH SLOVAKIA
Rozhovor s Janem Šmejckým ze společnosti Elvira
Rozhovor s Petrem Šimáčkem ze společnosti Yamazaki Mazak Central Europe
Rozhovor s Martinem Novákem ze společnosti CNC invest
Statistika návštěvnosti: 24. 11. 2020
Od produktů po platformu. Strategie pro renesanci průmyslu
It is all about integration
STROJCAR – nástrojárna v letecké kvalitě
Umělá inteligence pro tvorbu a lokalizaci technické dokumentace
3D tisk boří hranice možností i ve slévárenství
Přidejte svou trošku do mlýna inovací a moderního podnikání
RCMT – partner pro výzkum a vývoj
BARTECH SLOVAKIA predstavuje riešenie pre evidenciu foriem a ich údržby
Stánek společné účasti SST a jeho členských podniků
Výrobci obráběcích strojů vždy museli pružně reagovat na nové požadavky trhu
Renishaw představí řešení pro všechny fáze výroby
Nabídka Yamazaki Mazak Corporation pro výrobce forem
Široké portfolio Fit Eurazio: CNC stroje, 3D tiskárny i lasery
CADservis dokáže svou softwarovou nabídkou uspokojit řadu strojírenských specializací
Plasty Gabriel nabízí širokou škálu expertních simulačních programů pro technologii vstřikování
Nástrojárny poptávají, dodavatelé nabízejí
CNC invest nabízí zákazníkům unikátní přesnost obráběcích strojů Yasda
Cimatron: Hledání cesty k zefektivnění výroby v nástrojárnách
Dormer Pramet virtuálně představí kompletní nástrojové portfolio pro výrobu forem a zápustek
První kombinované B2B setkání pro výrobce a opravny forem
Jak se stát nástrojárnou TOP 1
Nástrojárny jsou trhem pro oborové specialisty