Mazak: virtuální veletrh Výroba forem


Yamazaki Mazak: Váš partner pro inovace

 

Yamazaki Mazak je jeden z celosvětových leaderů v oblasti výroby obráběcích strojů, aditivních, hybridních technologií a strojů pro řezání laserovým paprskem. Výrobní program společnosti zahrnuje více než 350 modelů a pokrývá tak drtivou většinu segmentu v oblasti přesného strojírenství.

 

Společnost je postavena na rodinné tradici, která dnes trvá již více než 100 let, nikdy nebyla prodána, nikdy nebyla vedena nikým jiným než rodinou Yamazaki. Toto dnes již unikátní DNA znamená nespornou stabilitu a dlouhodobost vztahů se zákazníky i dodavateli. Toto je navíc umocněno tím, že více než 90% všech mechanických komponent si ve strojích Mazak společnost vyrábí sama a je tak schopna zabezpečit dlouhodobou kvalitu a podporu svých produktů.

 

Společnost Yamazaki Mazak se vždy opírala o zásadní inovace, díky kterým získávala na trhu významné postavení, jako příklad může sloužit představení historického prvního konverzačního CNC v roce 1981, dnes obecně známého jako dialogové programování, nebo v roce 1983 první sériově vyráběným multifunkčním centrem spojujícím soustružení a frézování. Kvalita a vysoký stupeň automatizace ve výrobě byl opakovaně oceňován nejprestižnějšími cenami jako je například „All-american top 10 Best Company Award“ nebo „Best in the World award in the machine tool field“ oceněno Švédskou královskou akademií. Více informací o historii společnosti Yamazaki Mazak se můžete dozvědět zde: https://www.mazak.com/mazak-history/

 

 

V České republice působíme pod značnou Yamazaki Mazak od roku 2004; v roce 2012 jsme otevřeli Technologické Centrum v Říčanech – Jažlovicích kde se dnes vedle ukázek technologií nachází také hlavní kancelář společnosti. Působíme zde v oblastech přímého prodeje obráběcích strojů tak i strojů pro řezání laserovým paprskem. Dlouhodobě poskytujeme kvalitní servisní a aplikační podporu. Věříme, že naše technické oddělení a dlouhodobé partnerství s našimi zákazníky jsou klíčem k našemu dosavadnímu i budoucímu úspěchu na trhu.

 

Sektor výroby forem vyžaduje širokou škálu obráběcích řešení, aby vyhověl výzvám a různým potřebám zákazníků. Společnost Yamzaki Mazak má dlouholetou zkušenost s vývojem takových řešení a dostatečně široké portfolio strojů, aby potřeby trhu plně uspokojila.

 

Trh výroby forem je náročný na své obráběcí stroje, zejména pro své frézovací aplikace. V posledních měsících toto odvětví stále více využívá potenciál technologie SMOOTH od společnosti Mazak, zejména mnoho inteligentních funkcí, které lze nasadit. Například MAZATROL SMOOTH X pro pětiosé frézování nabízí řadu nových programovacích funkcí, jako je inteligentní frézování kapes, které ve srovnání s konvenčními dráhami offsetového typu mohou zkrátit dobu obrábění až o 60%. Strategie jemného přírustku, těží také z nových funkcí, jako je Seamless Corner Control, variabilní řízení zrychlení a plynulé řízení obrábění SMC, to vše zkracuje doby cyklů.

 

Pro segment výroby forem jsou klíčové především vlastnosti jako je stabilita, velká pracovní plocha a možnost obrábět složité povrchy. Mazak klade důraz na pokrytí všech těchto parametrů.

 

Stabilita stroje

Série obráběcích center FJV společnosti Mazak mají vysoce tuhou portálovou konstrukci, která nabízí přesné obrábění v kombinaci s produktivitou, kterou zajišťují vřetena s kuželem CAT40, CAT50, HSK-A63, HSK-A100 či Big-Plus. FJV se díky své stabilitě a široké škále velikostí stolu stále více stává strojem volby pro výrobce forem a forem zapojených do těžkého obrábění.

 

Například model FJV-250 II 40 se vyznačuje konstrukcí portálového typu, která pomáhá s tuhostí a přesností během frézování pomocí hlavního vřetene s 12 000 ot / min. Klíčové je, že všechny stroje řady FJV jsou vybaveny řadou inteligentních obráběcích funkcí, včetně Intelligent Performance Spindle, Active Vibration Control a Intelligent Thermal Shield, které podporují výkon a přesnost obrábění.

mazak1.png

 

Velká pracovní plocha

Velikost pracovní plochy je rozhodujícím faktorem při výběru strojů pro sektor výroby forem a řada horizontálních obráběcích center HCN je z tohoto důvodu stále populárnější. Řada HCN kombinuje velké velikosti palet s vysoce tuhou konstrukcí, která je schopna zvládnout sílu kuželového vřetena CAT40, CAT50, HSK-A63, HSK-A100 či Big-Plus.

 

Velikost palety se pohybuje od čtverce 400 mm do čtverce 1600 mm a všechny stroje jsou vybaveny vnitřně chlazenými kuličkovými šrouby pro vynikající tepelnou stabilitu během dlouhých obráběcích cyklů. Stejně jako FJV je HCN vybaven řadou inteligentních funkcí, včetně Active Vibration Control, Smooth Corner Control a Smooth machining configuration - SMC, které všechny poskytují bezkonkurenční přesnost během frézovacích operací prováděných výrobci matric a forem.

mazak2.png

 

Složité povrchy

Schopnost obrábění složitých povrchů s vysokou mírou přesnosti je další zásadní parametr pro výrobce forem. Řada VARIAXIS i-series je simultánní pětiosé obráběcí centrum, které provádí sofistikované povrchové obrábění obrobků v jednom upnutí.

 

Například VARIAXIS i-600 s technologií Smooth Ai je pětiosé obráběcí centrum MAZAK, nejnovější generace, určené pro obrábění na více plochách, které je schopné dosáhnout redukce času obrábění, vysoké přesnosti a bezkonkurenční ergonomie stroje s velkým rozsahem obrábění. Stroj je standardně vybaven vřetenem 12 000 ot / min., s možnostmi 18 000 ot / min. a 30 000 ot / min. VARIAXIS i-600 je k dispozici také s CNC SIEMENS SINUMERIK 840D sl pro ty uživatele strojů, kteří standardizovali ovládání Siemens.

 

 

mazak3.png

 

Šířka aplikací vyžadovaných sektorem výroby forem nevyhnutelně znamená, že jednotlivé aplikace budou vyžadovat specifické schopnosti stroje. Rozdíl mezi obráběním formy pro automobilový průmysl je ve srovnání s formou pro plastovou láhev nealkoholických nápojů obrovský a vyžaduje k dokončení úlohy velmi odlišné stroje. Naší snahou je vždy vytvořit partnerství se zákazníkem, díky kterému můžeme nabídnout správnou technologii a správný stroj pro danou výrobu.