Výroba a technologie
Ten, kdo udává trendy, si nepotřebuje dělat průzkumy trhu
Filozofií společnosti Citizen je vyrábět obráběcí stroje s dlouhou životností, určené především pro sériovou výrobu – kompaktní, rychlé a především přesné. Čím ale Citizen opravdu vyniká, jsou inovace. Jak říká Toshiyuki Nagasawa, business development manažer pro Evropu, chtějí být těmi, kdo udává trendy.
Citizen se specializuje na výrobu soustruhů, které jsou spíše malé, kompaktní, ale především vysoce přesné. Jejich stroje patří k těm nejlepším na světě. To by samo o sobě ještě nebylo tak převratné. Citizen ale dokázal něco, co nikdo jiný na světě: do soustruhu plnohodnotně integrovat laserový systém, se kterým se dá obrábět i vytvrzovat materiál.
Markus Reissig, výkonný ředitel společnosti Citizen Machinery Europe, která vlastní také značky Cincom a Miyano, nám k tomu řekl: „S vývojem laserového systému začal Citizen Machinery Japan v roce 2016. Naším úkolem v Evropě bylo v tomto vývoji pokračovat. S laserovým projektem jsme tedy začali v Německu r. 2017. Hybridní stroje kombinující laser s konvenčním obráběním již v této době samozřejmě existovaly, ale nikdy ne v kombinaci se soustruhem.“
Co vás k tomuto vývoji motivovalo? Co bylo tím hlavním impulzem, abyste se pustili do tak náročného projektu, který by možná spousta jiných již předem prohlásila za nerealizovatelný?
Markus Reissig: Specializujeme se na výrobu malých strojů a máme spoustu zákazníků v medicínském průmyslu, kde často nelze obrábět s frézovacími nástroji, ale pouze laserem. Tím byl náš úkol jasně dán: integrovat laserový systém do soustruhu. To se snadno řekne, ale ve skutečnosti to bylo velmi, velmi složité, poněvadž laserem se vždy obrábí za sucha. A my v našich strojích používáme chladicí kapalinu. Pokud by se ale tato chladicí kapalina dostala na laserovou hlavu, tak by ji okamžitě zničila. Toto vyřešit nebylo vůbec snadné.
Další aplikací je vytvrzování laserem. Jak víte, na našich strojích se obrábějí motorové hřídele, které musejí být vytvrzené. Běžně se to řeší tak, že se díl obrobený na soustruhu dává k vytvrzení např. jiné externí firmě a pak se vrací zpět na broušení, což enormně zvyšuje náklady na každou takto vyrobenou součást. Pokud ale dokážete všechny tyto procesy udělat na jednom stroji, tak je to opravdová inovace, kterou zákazníci obrovsky ocení. Výrazně jim tím snížíte nejen náklady, ale také dobu cyklu.
Dělali jste si před tímto odvážným krokem průzkum trhu, abyste se ujistili, že o tyto inovace budou mít zákazníci opravdu zájem?
Markus Reissig: Nedělali jsme žádný průzkum trhu, protože známe svoje zákazníky. Nejvíc jich pochopitelně máme v automotive, kde jsme věděli, že jsou v určitých případech lasery potřeba. Máme spoustu zákazníků v medicínském průmyslu a tam víme, že lasery potřebují určitě.
Toshiyuki Nagasawa: Vezměte si například takový autosalon v Paříži. Tam si také nikdo nedělá žádný průzkum trhu. Automobilky, které tam vystavují, tam jedou s jediným cílem: podmanit si trh. Stejně tak jako módní návrháři. Přijdou s novou, odvážnou podzimní kolekcí a doufají, že v příštím roce ji každý bude chtít mít. A my sledujeme stejnou cestu: chceme mít podobně silný vliv na obrábění a udávat trendy.
Markus Reissig: Na druhou stranu je nám samozřejmě jasné, že těchto strojů neprodáme moc, poněvadž jsou speciální. Pokud vím, tak ale v této oblasti nemáme žádnou konkurenci. Integrace laseru do soustruhu je extrémně složitá. Tento vývoj nás, upřímně, stál velké množství peněz, ale my jsme rozhodnuti pokračovat. To je náš úkol: pokračovat ve vývoji inovací a nepolevit.
Toshiyuki Nagasawa: Jak již bylo řečeno, v této oblasti nemáme konkurenci a naši zákazníci toto řešení milují. A proto je dokonce naší povinností dále na tomto řešení pracovat.
Na veletrhu EMO Milano 2021 byl nový laserový systém předveden na stroji Cincom L12-VII
Další inovace, které mění standardy
Jiným příkladem průlomové inovace z dílny Citizen Machinery je technologie LFV (Low Frequency Vibration). Podstatou této technologie je provádění úběru materiálu pouze v okamžiku synchronizace vibrací poháněných os s rotací vřetene. Proces obrábění je díky tomu přerušovaný – v okamžicích mimo synchronizaci se „obrábí vzduch“ a díky tomu dochází k přerušovanému vypuzování třísek, které pak lze lépe řídit.
Tato široce použitelná technologie obrábění, která si poradí se širokou škálu tvarů a materiálů, je ideální pro obrábění obtížně obrobitelných materiálů, jako je například inconel, nerezová ocel, měď nebo plasty.
„Toto je také krásný příklad inovace,“ říká Markus Reissig. „Naši zákazníci měli často problémy způsobené namotáváním dlouhých špon. Od té doby, co jsme tuto technologii integrovali do většiny našich strojů, jim tyto problémy zmizely. Praxe ukazuje, že jakmile si náš zákazník jednou koupí stroj s technologií LFV, tak už nikdy nechce žádný stroj, který by ji neměl,“ dodává.
Když hovoříme o inovacích, neměli bychom opomenout automatizaci. Zaznamenali jsme, že jste zahájili vlastní vývoj.
Markus Reissig: Ano, i když zatím máme jen malý tým vývojářů. V plánu ale máme ho do budoucna zvětšit. Práci na automatizaci soustředíme do Německa, odkud bychom měli obsluhovat celou Evropu. Na trhu je pochopitelně spousta dodavatelů automatizace, můžete si vybírat. Často ale bývá problémem vysoká cena. Proto jsme se rozhodli začít nabízet vlastní jednoduchou automatizaci a tuto nabídku dál rozšiřovat. Začít s něčím takovým ale pochopitelně nejde přes noc. Potřebujete k tomu spoustu věcí, především kvalitní lidi. Pár projektů se nám již podařilo a samozřejmě budeme dál pokračovat.
Jedním z nejvýznamnějších automatizačních počinů je bezesporu automatický měnič nástrojů (ATC), který ve spojení s osou B mnohonásobně zvyšuje počet použitelných nástrojů. Na veletrhu EMO Milano 2021 byl vystaven spolu se strojem Citizen L20-XII. Zde automatický měnič nástrojů umožňuje použití celkem 13 nástrojů ve spojení s osou B pro obrábění přední strany, včetně 12 vyměnitelných nástrojů a integrovaného nástroje.
Při obrábění složitých dílů, například v medicínském průmyslu, jako jsou různé implantáty, dává možnost využití osy B dostatek úhlových pozic na provádění různých úhlových operací. Díky tomu teď mohou zákazníci z tohoto sektoru, kteří dříve kupovali středně velké stroje, přejít na menší, a ušetřit tím nejen zástavbovou plochu, ale i čas a energie.
NEJZAJÍMAVĚJŠÍ ČLÁNKY
Focus Automatizace Digitalizace Technologie a společnost |