Výroba a technologie
Snížení teploty na pracovištích se dotkne i výrobních strojů
Koncem září vláda schválila v rámci úsporných opatření snížení limitů minimálních teplot na pracovištích. Tyto změny se nedotknou pouze lidí, ale také mnoha typů strojů, které ke svému fungování potřebují dostatečný teplotní komfort.
V současné topné sezóně, která u nás začíná 1. října, bude moci teplota na pracovištích, kde se pracuje aspoň částečně manuálně, klesnout až na 16 stupňů Celsia. Jako příklad těchto pracovišť se nejčastěji uvádějí montážní linky nebo pokladny například v supermarketech. Do této kategorie ale spadají také provozy, kde se pracuje na moderních CNC obráběcích centrech, od kterých se očekává extrémně velká přesnost v řádu mikrometrů. Splnit tento požadavek ale není jen tak. Jednou ze základních podmínek, které musí být splněny, je právě teplotní komfort.
Ani stroje nemohou ve špatných podmínkách pracovat dobře
Jaká je nejvhodnější teplota pro provozy vybavené citlivými CNC obráběcími stroji? Obecně se za vhodné prostředí považuje takové, kde se teplota pohybuje v rozmezí 20 až 25 stupňů Celsia. Odborníkem, který se k této problematice často vyjadřuje, je Jakub Kaufman ze společnosti Profika, jež se specializuje na prodej a instalaci těchto typů výrobních strojů již 30 let. Podle něho je zachování požadovaných parametrů zcela zásadní pro udržení kvality výroby.
Situace, kdy se firmy budou muset začít řídit vládním rozhodnutím a skutečně teplotu na pracovištích radikálně snížit anebo nebudou schopny ji zajistit z důvodů ekonomických či jednoduše proto, že plyn, kterým vytápějí, na trhu nebude, může mít pro některé typy výrob až fatální důsledky. Může u nich dojít k výraznému zhoršení kvality práce, která může vyústit ve ztrátu zakázek a další obrovské finanční ztráty. Může ale také samozřejmě dojít i k poškození samotných strojů, jejichž hodnota se může blížit desítkám milionů korun.
Nejhorší jsou teplotní výkyvy
Během obrábění vždy vzniká jako vedlejší produkt teplo, které se musí ze stroje průběžně odvádět. Ve většině případů se k tomu používá řezná (chladicí) kapalina. Většina moderních obráběcích strojů je dnes již také vybavena softwarem, který teplotní komfort strojů hlídá. Ani on si ale neporadí se skokovými změnami teplot, k jakým může dojít v málo vytápěných místnostech. Pokud by venku byla trvale nízká teplota a uvnitř ve výrobní hale by se teplota udržovala na stálých 16 stupních Celsia, nemusel to být takový problém. To je ale po většinu času nereálné. Venkovní teplota se mění, slunce ohřívá stěny výrobních hal, ve kterých to může vypadat jako ve skleníku. Během výroby se navíc okolní prostředí přirozeně otepluje. Udržet v těchto výrobních prostorách stabilní teplotu při takto nízko nastaveném teplotním limitu je zkrátka spíše neuskutečnitelné.
Udržujte stabilní teplotu chladicího média
Jednou z věcí, kterou Jakub Kaufman doporučuje, je zařízení, které hlídá stabilní teplotu řezné kapaliny. Aby stroj mohl správně fungovat, musí správně fungovat i nástroje pro jeho tepelnou kompenzaci. Ty jsou ale velmi přesně nastaveny na teplotu chladicího média, které má za úkol odpadní teplo ze stroje odvádět. Počítají také se stabilní teplotou okolního vzduchu. Tyto jednotky, které zajišťují stálost teploty řezné kapaliny, se již běžně používají tam, kde jsou nároky na přesnost výroby opravdu vysoké anebo tam, kde se obrábějí tvrdé, těžko obrobitelné materiály. Jejich úkolem je ráno před začátkem směny řeznou kapalinu ohřát na požadovanou teplotu a během dne ji pak průběžně ochlazovat. Pořízení těchto jednotek by tedy před letošní náročnou zimou mělo zvážit více firem, které cítí, že se jich tento problém týká. S touto investicí dost možná dokážou předejít mnohem větším ztrátám.
Trpět mohou i baterie a ložiska
K extrémním situacím může dojít tam, kde provozovatelé nebudou vůbec schopni kvůli vysokým cenám energií své provozy vytápět ani temperovat. Zde už se samozřejmě nebavíme o zajištění vysoké přesnosti, ale o zachování výroby jako takové. To se týká především bezobslužných, plně automatizovaných výrob, kde není potřeba trvale zabezpečovat teplotní komfort lidí. S takovou situací zatím zkušenost de facto nemáme a nadcházející zima bohužel bude možná právě ta, která nám ji přinese.
Situace, kdy se firmy budou muset začít řídit vládním rozhodnutím a skutečně teplotu na pracovištích radikálně snížit anebo nebudou schopny ji zajistit z důvodů ekonomických či jednoduše proto, že plyn, kterým vytápějí, na trhu nebude, může mít pro některé typy výrob až fatální důsledky. Může u nich dojít k výraznému zhoršení kvality práce, která může vyústit ve ztrátu zakázek a další obrovské finanční ztráty. Může ale také samozřejmě dojít i k poškození samotných strojů, jejichž hodnota se může blížit desítkám milionů korun.
Na neznámou situaci je těžké se připravit. Některé věci se ale domyslet dají. Například to, že nízkými teplotami budou zcela jistě trpět záložní baterie ve strojích. Dalším aspektem, který zmiňuje Jakub Kaufman, je podstatná změna vlhkosti vzduchu v nevytápěné výrobní hale, ke které musí nutně dojít. Nakolik ta ovlivní funkčnost např. lineárních vedení strojů, ložisek motorů apod., se teprve ukáže. Že ale tyto a mnohé další součástky trpět budou, o tom pochybovat nemá smysl.
Pečlivá příprava a dobrý servis
Co doporučuje společnost Profika? Jak se na tuto situaci co nejlépe připravit? Podle Jakuba Kaufmana je nejdůležitější pravidelný servis. Na základě svých mnohaletých zkušeností doporučuje vyměnit všechny záložní baterie CNC řídicího systému. Stejně tak vyměnit používanou řeznou kapalinu za novou. Na té určitě nešetřete. Čím kvalitnější, tím lepší. Součástí přípravy na zimu by podle něj měla být i výměna hydraulických olejů i filtrů.
Pro správné fungování CNC obráběcích strojů je rovněž velmi důležité zajistit přívod suchého tlakového vzduchu. Kaufman doporučuje vyměnit i staré vzduchové filtry za nové. Dále zkontrolovat jednotku odvádění kondenzátu na přívodu vzduchu ve stroji i na rozvodu v továrně. Zaměřit byste se měli také na ztrátové mazání lineárních posuvů a kvalitu teplonosných kapalin v chladiči vřeten. Tyto kroky by podle Jakuba Kaufmana ze společnosti Profika měly zajistit, že bude stroj na teplotní výkyvy připraven, protože veškeré ochranné mechanismy budou na maximu své účinnosti. Přesto je ale třeba počítat s tím, že jakékoliv teplotní skoky vždy přinášejí velké riziko.
Foto: Profika
NEJZAJÍMAVĚJŠÍ ČLÁNKY
Focus Automatizace Digitalizace Technologie a společnost |