Výroba a technologie
Senzace vzlétne letos
Foto: US AIR FORCE
V uplynulém roce 2022 došlo v leteckém průmyslu ke značným změnám. Bezesporu k tomu valnou měrou přispěl vývoj v americkém armádním odvětví, protože ruská invaze na Ukrajinu akcelerovala jak finanční zdroje, tak vývojové a testovací práce. Letos se asi bude moci s výsledky těchto proměn seznámit i široká veřejnost.
Těsně před koncem loňského roku Evropská komise rozhodla, že letecké společnosti mohou na palubě poskytovat mobilní data a technologii 5G. Cestující už zřejmě neuslyší žádost palubních průvodčích, aby si vypnuli mobilní telefony.
V minulosti odborníci přesně nevěděli, jak mobilní telefony ovlivňují letadla a jejich řídicí systémy, řekl BBC výkonný ředitel britského úřadu pro leteckou bezpečnost Dai Whittingham. Proto bylo v minulosti důležité před letem aktivovat režim „letadla“. Zkušenosti však ukázaly, že riziko narušení je velmi nízké. Cestující by měli mít možnost využívat všechny funkce svých zařízení.
Od léta v letadle jako na zemi
Již v roce 2008 vyhradila Evropská komise pro letadla určitá frekvenční pásma. Přístup k internetu na palubě by proto měl být pro některé služby možný. Spojení bylo ale v minulosti kvůli technickým požadavkům velmi pomalé.
Nový systém by měl být schopen zaručit vyšší rychlost stahování. Uživatelé by si například mohli stáhnout filmy během několika minut.
Jak má být aktuální rozhodnutí Evropské komise detailně implementováno, zatím není jasné. Členské státy Evropské unie však musí frekvence potřebné pro 5G zpřístupnit do 30. června 2023. To by znamenalo, že od léta budou moci cestující využívat všechny funkce svých mobilních zařízení v letadle jako obvykle – včetně služeb pro volání a zprávy, hudebních aplikací i přehrávání videoobsahu.
Aeoroterminál od SpaceX
V této souvislosti je zajímavé sdělení, že letecká společnost SpaceX představila Starlink Aviation, satelitní internetovou službu pro letadla. Aeroterminál umístěný na trupu by měl být schopen dodávat každému letadlu rychlost internetu až 350 Mbit/s.
Podle Starlinku je terminál vhodný v podstatě pro každé letadlo. Kvůli rychlosti by k němu navíc mohli přistupovat všichni cestující současně. Nízká latence kolem 20 milisekund by zajistila také streamování, videohovory a online hry.
Mezitím se Starlink Aviation snaží poskytovat globální pokrytí. Služba by navíc měla být dostupná na zemi, na vodě i na zemi při startu a přistání. Společnost chce nyní požádat o potřebná schválení.
Jednorázové náklady na Aeroterminál se údajně pohybují kolem 150 000 amerických dolarů. Instalace není součástí dodávky. Společnost odhaduje měsíční poplatky za server na 12 500 až 25 000 amerických dolarů. Navíc by měl existovat datový paušál. Odpovídající odběry a objednávky jsou možné s okamžitou platností. Hardware však nebude dodán a zpřístupněn dříve než v polovině roku 2023.
Starlink má v současnosti kolem 2 800 satelitů. Aby byla zaručena celosvětová síť pro rychlý internet, chce společnost rozšířit svou flotilu na zhruba 12 000 satelitů. Společnost Starlink obdržela souhlas od Federální komise pro komunikace (FCC) nabízet službu ve vozidlech, lodích a letadlech.
Senzace roku 2023: první let B-21
Překvapením roku 2022 bylo oficiální představení nového amerického „neviditelného“ stealth bombardéru B-21 Raider, což je nejpokročilejší vojenský letoun všech dob. Podle agentury Bloomberg nakonec nahradí modely B-1 a B-2. Vývoj, výroba a provoz flotily se odhaduje na 203 miliardy dolarů po dobu 30 let.
V současné době je ve výrobě šest letadel, uvedl výrobce a dodal, že budou představovat „příští generaci stealth“, jež využívá blíže nespecifikované „nové výrobní techniky a materiály“.
Představitelé amerického letectva a společnosti Northrop Grumman slavnostně odhalili nejnovější letadlo v americké flotile vloni 2. prosince v přímém přenosu z letecké základny Edwards Air Force Base v Kalifornii. Nový bombardér, postavený společností Northrop Grumman, bude páteří bombardovací flotily letectva. Několik hodin se kolem letadla pohybovali představitelé armády a průmyslu a chválili ho jako nejpokročilejší letadlo na světě a klíčovou novou zbraň v boji proti Číně.
„B-21 vypadá impozantně, ale to, co je pod nátěry, je ještě působivější,“ řekl ministr obrany Lloyd Austin. Uvedl také, že žádný jiný bombardér dlouhého doletu nemůže dosáhnout účinnosti B-21. Jeho velký dolet mu umožní mít základnu ve Spojených státech a létat kdekoli na světě.
„Dokonce i ty nejsofistikovanější systémy protivzdušné obrany budou mít potíže s odhalením B-21 na obloze,“ řekl Austin. Bombardér je „navržen s technologií otevřené architektury, aby bylo možné jej rychle aktualizovat. B-21 je multifunkční. Dokáže zvládnout vše od shromažďování informací přes řízení bitvy až po integraci s našimi spojenci a partnery“.
Představitelé amerického letectva a společnosti Northrop Grumman slavnostně odhalili nejnovější letadlo v americké flotile vloni 2. prosince v přímém přenosu z letecké základny Edwards Air Force Base v Kalifornii. Nový bombardér, postavený společností Northrop Grumman, bude páteří bombardovací flotily letectva. Několik hodin se kolem letadla pohybovali představitelé armády a průmyslu a chválili ho jako nejpokročilejší letadlo na světě a klíčovou novou zbraň v boji proti Číně.
V den premiéry se krátce po 17. hodině místního času otevřely dveře hangáru 423 a odhalily siluetu letadla ve tvaru křídla pod drapérií vyrobenou speciálně pro tento účel. Za zvuků dunící hudby a v záplavě laserových světel prorážejících hangár plný mlhy několik pracovníků stáhlo plachtu a diváci spatřili šedě zbarvené letadlo ve tvaru připomínajícím mantu čili rejnoka: ocasní číslo B-21 0001. Traktor vyvezl letadlo z hangáru, zatímco stovky VIP návštěvníků akce a tisíce pracovníků jásaly.
Premiéra B-21 se tedy nesla v hollywoodském stylu. Není divu, protože byl představen první strategický bombardér po více než 30 letech. Osvětlení letadla během ceremonie udrželo mnoho částí bombardéru ukrytých ve stínu, ale futuristický design připomínající létající talíř byl z úhlu, který byl veřejnosti povolen, dobře vidět.
Málo se ví o skutečných schopnostech a specifikacích B-21. Není známo ani přesné rozpětí křídel letadla, ačkoli soudě podle velikosti podvozku B-21, jak bylo vidět během odhalení, se zdá, že je menší než jeho předchůdce B-2 Spirit, který má rozpětí křídel 172 stop (cca 52 m).
Letoun byl při slavnostním odhalení ukázán pouze zepředu; veřejnosti nebyly nabídnuty žádné pohledy na zadní část letadla. To znamená, že o jeho pohonném systému a letových schopnostech nejsou zatím zveřejněny detailní informace. Znamená to také, že ani nevíme, jak vypadá plná silueta nebo půdorys B-21.
Radarem téměř nezachytitelný
Na letounu nebyly při slavnostním odhalení viditelné žádné svary, což možná naznačuje, že výroba B-21 se vyznačuje sofistikovanými výrobními technikami a novými pokročilými materiály, které umožňují zabudování senzorů, komunikačních antén a leteckých datových systémů přímo do draku letadla. To by znamenalo revoluci z hlediska nízké pozorovatelnosti (stealth), takže letadlo by bylo ještě těžší detekovat radarem a dalšími senzory.
Je známo, že B-21 může být provozován v konfiguracích s posádkou nebo bez ní a je vybaven pro přepravu konvenční i jaderné munice. Letoun byl navržen s tím, co je známo jako „architektura otevřených systémů“, což znamená, že jej lze rychle upgradovat o nové schopnosti a subsystémy, jak budou průběžně vyvíjeny.
Ví se také, že jeden B-21 Raider stojí 692 milionů dolarů. Očekává se, že v příštích třech desetiletích bude program stát daňové poplatníky Spojených států 203 miliardy dolarů, jak uvádí obvykle dobře informovaný časopis Time. Letectvo uvedlo, že požaduje minimálně 100 těchto bombardérů.
První let B-21 se očekává v letošním roce. Šest modelů je v současné době v různých fázích finálního vývoje v závodě Northrop Grumman v Palmdale v Kalifornii. Letoun předvedený na přísně kontrolovaném slavnostním odhalení bude poprvé použit k pozemnímu testování svých motorů a subsystémů, než se některý z pokročilých bombardérů vznese k obloze.
Také v evropském leteckém průmyslu očekáváme velké změny. Ale o tom zase příště.
NEJZAJÍMAVĚJŠÍ ČLÁNKY
Focus Automatizace Digitalizace Technologie a společnost |