Výroba a technologie
Na Hannover Messe 2022 se jako partnerská země představí Portugalsko. Co nabízí?
Partnerskou zemí letošního ročníku veletrhu Hannover Messe je Portugalsko. Organizátoři tohoto prestižního průmyslového veletrhu si je nevybrali náhodou – Portugalsko je totiž v současnosti pro německý průmysl třetím nejvýznamnějším obchodním partnerem. Je tomu tak i díky tomu, že tato země v posledních letech výrazně posílila v oblasti malosériové výroby s vysokou přidanou hodnotou, přičemž svou produkci nabízí v zajímavém poměru cena/kvalita. I proto nese portugalská národní expozice název Portugal Makes Sense.
K nejsilnějším odvětvím portugalského průmyslu v současnosti patří automobilový a letecký průmysl, elektrotechnika nebo elektronika. Na vysoké úrovni je ovšem rovněž výroba forem a do popředí se posouvají také biotechnologie a informační technologie. Především tato odvětví se postarala o to, že mezi lety 2015 a 2019 tamní hospodářství rostlo o 3 % rychleji, než kolik činil průměr eurozóny.
Za svižným rozvojem portugalského leteckého průmyslu stojí především brazilský výrobce letadel Embraer, který v zemi provozuje dvě továrny a je také většinovým vlastníkem tamního výrobního a opravárenského podniku OGMA. V současné době je plánována výstavba další, třetí továrny a rozšiřování výroby.
Jsou to však především malé a střední podniky, kterým se podařilo osvojit si potřebné specializované know-how, díky čemuž dnes dokážou pružně reagovat na požadavky zákazníků a využívat při tom řadu technologických inovací. Na letošním veletrhu Hannover Messe se tak představuje nebývale široké spektrum portugalských výrobců, působících v oblastech odlévání, obrábění, tváření plechů, výroby dílů a komponentů z plastů, pryže a kompozitních materiálů nebo výroby nástrojů a forem.
Udržitelně a digitálně
Zdůraznit je třeba rovněž to, že v oblasti energetických řešení je Portugalsko aktuálně na 9. místě žebříčku označovaného jako Good Country Index, který srovnává země celého světa z hlediska jejich příspěvku k ochraně klimatu. Země podniká rozhodné kroky ke snížení spotřeby energie, efektivnějšímu využívání zdrojů, dosažení udržitelnější mobility, zajištění větší bezpečnosti dodávek klíčových zdrojových komodit a větší diverzifikace obnovitelných zdrojů energie. Loni v prosinci se Portugalsko stalo teprve čtvrtou zemí v Evropě, která úplně přestala využívat uhlí k výrobě elektřiny.
Geografická poloha Portugalska je ostatně velmi příznivá pro využívání všech obnovitelných zdrojů energie, a vytváří proto nemalé příležitosti a konkurenční výhody pro vývoz zboží a služeb v tomto odvětví. Segment obnovitelných zdrojů energie v současnosti produkuje přibližně 1,6 % portugalského HDP a v posledních letech vytvořil více než 45 000 pracovních míst.
Za zmínku rovněž stojí to, že Portugalsko jako první země kontinentální Evropy vybudovalo příbřežní plovoucí větrnou farmu – Windfloat Atlantic.
V oblasti digitálních ekosystémů se Portugalsko může pochlubit jedním z nejživějších podnikatelských prostředí v Evropě a také jednou z nejotevřenějších politik pro zahraniční investice. V Portugalsku se rovněž daří firmám působícím v oblasti kybernetické bezpečnosti, umělé inteligence, robotiky a autonomních vozidel. Portugalsko je zkrátka trh otevřený inovacím a vstupní brána pro vstup na trh ICT pro celou portugalsky mluvící část světa.
Portugalské firmy se představují
Jednou ze společností, které se prezentují na letošním ročníku Hannover Messe, je Ferespe. Ta ve spolupráci se Strojírenskou fakultou Univerzity v Portu (FEU) a Institutem vědy a inovací ve strojním a průmyslovém inženýrství (INEGI) vyvinula zajímavé technologické řešení s názvem Direct Investment Casting. To by podle slov vedení firmy mělo umožnit zkvalitnění vývoje odlitků, u kterých se požaduje vysoká přesnost výroby, a to díky využití aditivní technologie. Tato technologie je určena především pro výrobu v malých až středně velkých sériích.
K nejsilnějším odvětvím portugalského průmyslu v současnosti patří automobilový a letecký průmysl, elektrotechnika nebo elektronika. Na vysoké úrovni je ovšem rovněž výroba forem a do popředí se posouvají také biotechnologie a informační technologie. Především tato odvětví se postarala o to, že mezi lety 2015 a 2019 tamní hospodářství rostlo o 3 % rychleji, než kolik činil průměr eurozóny.
Univerzita z města Coimbra na veletrhu představí levné a škálovatelné procesní řešení pro integraci mikročipů do flexibilních tištěných obvodů. Toto řešení by mělo umožňovat výrobu složitějších měkkých obvodů v pouhých dvou krocích.
Společnost Adira a německý Fraunhoferův institut pro laserovou technologii ILT společnými silami vyvinuly tiskárnu pro aditivní výrobu velkorozměrných objektů vybavenou technologií L-PBF (laser powder bed fusion). Díly vytištěné tímto strojem mohou být použity jako finální produkty v leteckém nebo automobilovém průmyslu nebo pro účely prototypování.
Společnosti TSF a INEGI společnými silami vyvinuly zařízení pro třecí svařování promíšením. Jedná se o hybridní stroj (frézování a třecí svařování), který umožňuje vytváření spojů mezi tenkými tvrdými slitinami (hliník a jiné lehké slitiny) i obvyklými tvrdými slitinami (slitiny železa, titan atd.), a to v jejich různých konfiguracích. Toto zařízení by mělo podle uvedených firem najít uplatnění v leteckém, železničním a automobilovém průmyslu (při výrobě rámů karoserií, palivových nádrží a dalších podobných konstrukcí).
Stánky firem a institucí reprezentujících na Hannover Messe Portugalsko coby letošní partnerskou zemi bude možné navštívit jednak v centrálním pavilonu výstaviště, ale také ve třech tematických pavilonech v sektorech Engineered Parts & Solutions, Energy Solutions a Digital Ecosystems. V každé z těchto oblastí totiž portugalské společnosti dokážou nabídnout ty nejpokročilejší technologie a služby.
Portugalskou účast na veletrhu Hannover Messe 2022, která čítá přes 100 firem a institucí, organizuje Portugalská obchodní a investiční agentura (Agencia para o Investimento e Comercio Externo de Portugal – AICEP) ve spolupráci s Asociací portugalského kovodělného průmyslu (Associação dos Industriais Metalúrgicos, Metalomecânicos e Afins de Portugal – AIMMAP) a Portugalsko-německou obchodní a průmyslovou komorou (Câmara de Comércio e Indústria Luso-Alemã – CCILA).
Víte, že:
- Portugalsko má 3. nejvyšší počet absolventů technických oborů v Evropě;
- Portugalsko se stalo největším centrem softwarového vývoje pro německý automobilový průmysl mimo Německo;
- v roce 2021 bylo 59 % spotřeby elektřiny v Portugalsku dodáváno z obnovitelných zdrojů energie;
- hutní a strojírenské výrobky včetně automobilových komponentů představují více než 30 % celkového portugalského exportu;
- Portugalsko je třetí nejoblíbenější zemí pro lidi, kteří se rozhodli dlouhodobě žít mimo svou vlast?
Foto: Hannover Messe
NEJZAJÍMAVĚJŠÍ ČLÁNKY
Focus Automatizace Digitalizace Technologie a společnost |