Výroba a technologie
Buďte originální a nadělte pod stromeček 3D tiskárnu
Stejně jako se mění náš životní styl, mění se také skladba dárků pod vánočním stromečkem. Každý rok pod ním přibývají moderní technologie a nemusí se nutně jednat pouze o spotřební elektroniku. V českých domácnostech se pomalu, ale jistě zabydlují například 3D tiskárny, které by mohly být dobrým tipem na vánoční dárek třeba právě pro vás.
Technologie 3D tisku není vůbec nová. Naopak. V průmyslu se hojně využívá již více než 40 let. V posledních řekněme 15 letech ale došlo k zásadnímu obratu ve způsobu jejího využívání. Z prostředí profesionálů se jednou svou částí přesunula do světa hobby, který je, jak známo, nesmírně tvořivý, dynamický a především velký. Díky současnému stavu technologie 3D tisku se tomuto novému koníčku může začít věnovat již prakticky kdokoliv.
Praktický pomocník, anebo hračka?
Každý člověk je jiný. Někdo směřuje své kutilství k vytváření praktických věcí či dárků, jiný je orientován umělecky a tvoří pro krásu, další chce zhmotňovat svou fantazii a posouvat hranice v tom, co všechno dokáže vyrobit. 3D tiskárna dokáže udělat radost každému. A opravdu, vidíme to všude kolem sebe. Čím dál tím častěji se mi některý z kolegů či přátel zmíní o tom, že již doma 3D tiskárnu má a nemůže se od ní odtrhnout.
Co lze na takové tiskárně vyrobit? V podstatě cokoliv. Záleží na vaší šikovnosti a fantazii. Lidé, zatím stále převážně muži, v našem okolí ji nejčastěji využívají k výrobě praktických věcí do domácnosti. Opravují s její pomocí předměty, které se rozbily, ale také vymýšlejí nové šikovné „vychytávky“, které vyřeší nějaký problém anebo usnadní nějakou činnost. Mezi nejčastější způsoby využití patří dovýroba různých ulomených držáků, ovládacích knoflíků, plastových nožiček u nábytku, komponent do aut či motorek, které již nejsou na trhu k sehnání, atypických součástí, které se vůbec nevyrábějí apod.
Čas od času se ale může hodit i možnost vyrobit originální dárek anebo doplňky k výjimečným událostem, jakými jsou například i Vánoce. Vánoční ozdoby a dekorace vytištěné na 3D tiskárně se stávají hitem posledních let a která žena by neocenila pod stromečkem třeba šperk vyrobený manželem podle jeho vlastního návrhu?
Jak to funguje
Naprostá většina tiskáren určených pro domácí hobby využití je založena na technologii FDM (Fused Deposition Modeling), známé také pod označením FFF (Fused Filament Fabrication). Tato technologie pracuje s plastovým materiálem ve tvaru vlákna (filamentu), které se taví a následně protlačuje tryskou (extruderem), s jejíž pomocí se nanáší materiál vrstva po vrstvě v horizontálním i vertikálním směru. Nezbytné je v tomto případě použití podpěr, které se po vystavění objektu musí odstranit.
O tom, jak bude vámi vyráběná věc vypadat, rozhoduje nejen samotný design, ale pochopitelně především materiál, ze kterého ji vyrobíte. Filamenty, které se používají v nejběžnějších domácích 3D tiskárnách, jsou ve své podstatě termoplasty, které mají tu vlastnost, že se dají opakovaně tavit a znova nechat ztuhnout. Vybírat lze ze širokého spektra barev, můžete si i vybrat, jestli budou průsvitné, neprůsvitné, čiré, opaleskující nebo třeba i svítící ve tmě. Možností je nespočet. Vybere si jistě každý.
Teď ale to nejdůležitější: jak „říct“ 3D tiskárně, co má vyrábět? Nejdříve si musíte vytvořit v počítači 3D model toho, co chcete vyrábět. Softwarových řešení je na trhu spousta – od jednoduchých open source až po poloprofesionální a profesionální CAD systémy. Takto vytvořený model ale bohužel do 3D tiskárny nelze zadat přímo. Tiskárna by mu „nerozuměla“. Poněvadž funguje na principu nanášení jednotlivých vrstev ve 3D, potřebuje dostat model toho, co se má vyrábět, „nakrájený“ na jednotlivé vrstvy. K tomu se používá softwarový nástroj, tzv. slicer, který převede 3D model na soubor instrukcí, jak má tiskárna při jeho výrobě postupovat. Jak nanést tu kterou vrstvu, jak nastavit krokový motor, na kolik stupňů ohřát nanášecí trysku a mnoho dalšího. Výsledný soubor, který je potřeba do tiskárny přenést, je obecně velmi objemný (až v řádu stovek MB), proto je součástí povinné výbavy také přenosné médium s dostatečnou paměťovou kapacitou (SD karta, USB disk apod.)
Jak vybrat nejlepší 3D tiskárnu
Při výběru 3D tiskárny byste měli zohlednit čtyři základní kritéria. Jen tak se vyhnete tomu, že tiskárna, kterou koupíte sobě anebo jako dárek někomu jinému, nepřinese očekávanou radost, ale zklamání.
Tím prvním a nejdůležitějším kritériem je, co vlastně se na ní bude tisknout. Rozhodující je velikost, tedy objem, a také počet kusů, které byste případně chtěli tisknout najednou. Bylo by smutné, kdyby se vám vysněný objekt nakonec do tiskárny nevešel, anebo kdybyste zbytečně investovali do velké tiskárny, kterou byste nakonec vůbec nevyužili.
Důležité je si také ujasnit, z jakých materiálů budete chtít tisknout. Jak jsme již zmiňovali, nabídka na trhu je obrovská a každý z dostupných materiálů má svá pro i proti. A ne každá 3D tiskárna dokáže pracovat se všemi typy filamentů. Problém bývá většinou v teplotě. Některé kvalitnější materiály vyžadují vyšší teplotu tavení, kterou ovšem levnější tiskárny nejsou schopny zajistit. Pozor si také dejte na to, že někteří výrobci 3D tiskáren omezují použití filamentů jen na určité značky, často také pouze na svou vlastní, což se může ve výsledku významně prodražit.
Nejkomplikovanější částí rozhodování se pro tu či onu tiskárnu je prokousat se technickou specifikací. Toto ale určitě nepodceňujte. Kromě velikosti pracovního prostoru a pracovní teploty trysky, o kterých jsme se již zmínili, je velmi důležitým parametrem také rozlišení. V praxi to znamená, jak silné vrstvy umí daná tiskárna vytvořit. Tenké vrstvy jsou pochopitelně méně viditelné a vyrobený předmět působí homogennějším dojmem. Dalším technickým parametrem, který by vás měl zajímat, je rychlost pojezdu trysky a tisku. Rychlost pojezdu trysky udává, jak rychle se tryska přesouvá z jednoho bodu do druhého, zatímco rychlost tisku znamená, jak rychle tiskárna nanese jednu vrstvu.
Posledním kritériem, nicméně také velmi důležitým, je renomé výrobce a zaručený servis. Každá, i ta nejlepší tiskárna, se může porouchat a žádné se nevyhne opotřebení a stárnutí dílů. Pročtěte si pořádně podmínky záruky a ujistěte se, že i za pár let budou na trhu náhradní díly k modelu, který jste si vybrali.
A na závěr to, co zřejmě zajímá každého. Kolik taková tiskárna pod stromeček stojí?
Na trhu je v současnosti mnoho modelů různých výrobců, ze kterých si lze vybírat. Pokud se bavíme o 3D tiskárnách pro domácí hobby využití, můžete je pořídit v cenové relaci od řekněme 7 tisíc po 30 tisíc korun. Stejně jako v případě jiného zboží i zde musíte počítat s tím, že ne vše, co si vyberete, bude skladem. Čekací lhůty mohou být 2–3 týdny, proto s nákupem dárků pod stromeček neotálejte, nemuseli byste to už stihnout.
NEJZAJÍMAVĚJŠÍ ČLÁNKY
Focus Automatizace Digitalizace Technologie a společnost |