Technologie a společnost
Hrozba průmyslové špionáže vzrůstá
Šéfové americké FBI a britské MI5 se dosud ještě nikdy neobjevili bok po boku, aby varovali před čínskou špionáží. Nyní se to stalo poprvé. Christopher Wray přiletěl z Washingtonu do Londýna, aby ukázal jednotnou frontu s šéfem britských zpravodajských služeb Kenem McCallumem. Na setkání s průmyslníky a představiteli univerzit prohlásili, že v současnosti neexistuje pro Západ větší hrozba než Čína.
Nebezpečí čínské špionáže existuje už dlouho, ale v současnosti nabývá na nové dynamice.
Největší hrozba
„Čína představuje největší dlouhodobou hrozbu pro naši ekonomickou a národní bezpečnost a zasahuje do politiky, včetně nedávných voleb,“ uvedl ředitel FBI. „Čínská vláda je odhodlána ukrást vaše technologie pomocí celé řady nástrojů,“ uvedl. Pro západní podniky podle něj představuje ještě vážnější hrozbu, než si mnozí podnikatelé uvědomují.
Společné prohlášení zní jako seznam způsobů, jakými čínští špióni drancují západní know-how a ohrožují demokracii. Agenti komunistické Číny dokonce ohrožují disidenty, kteří požádali o politický asyl v USA, a snaží se ovlivňovat americké volby.
Čínské špionážní útoky zesílily také v Anglii. Britská MI5 v posledních třech letech více než zdvojnásobila svou činnost zaměřenou proti čínským aktivitám a teď ji bude opět zdvojnásobovat. Nyní vede sedmkrát více vyšetřování souvisejících s aktivitami Komunistické strany Číny než v roce 2018.
V USA dokonce každých 12 hodin zaznamenávají hlášení o konkrétních aktivitách čínských výzvědných agentů. Ředitel FBI uvedl několik příkladů a prohlásil, že v USA například dopadli čínské špiony, kteří na pokusných polích vykopávali geneticky modifikovaná semena. Kdyby měla Čína takovou sadbu sama vyvinout, potřebovala by téměř deset let a miliardy na výzkum.
Představitelé národní bezpečnosti říkají, že čínské krádeže firemních tajemství způsobují každoročně ztráty v miliardách dolarů. Na základě tohoto dlouhodobého trendu zahájilo americké ministerstvo spravedlnosti už v roce 2018 za Trumpovy administrativy program nazvaný „Čínská iniciativa“, na jehož základě vyšetřovalo řadu zločinných aktů spojených s Čínou. Především se zaměřilo na firemní špionáž a případy zahrnující „netradiční sběratele“ citlivých informací, včetně univerzit.
Mnoho špionů rekrutovala komunistická Čína z řad vysokoškolských studentů a profesorů, kterým zprvu nabízela nenápadně vyhlížející stipendia a možnost studia v Číně.
Ministerstvo spravedlnosti však program letos v únoru ukončilo v souladu s názory prezidenta Bidena a poté, co bylo obviněno z podněcování diskriminace.
Software odhalí špiona
Odhalit špiona není snadné. Kriminalisté využívají jak tradiční metody, tak nejmodernější technologie. Nejprve je třeba vytipovat místa ohrožení. Jeden příklad za všechny: Americká národní laboratoř Oak Ridge ve státě Tennessee byla po desetiletí kolébkou amerických jaderných experimentů. Ale je také cílem zájmu zemí, které se snaží ukrást americká tajemství.
Uvedl to nyní start-up Strider Technologies Inc., který se už třetím rokem věnuje analýzám dat a podle určitých kritérií a algoritmů se snaží odhalit špionážní útoky. Podle jeho názoru je v hledáčku Číny více než 1 700 technologií vyvinutých v této laboratoři. Zájem prý zahrnuje iontové paprsky, zařízení pro jadernou energetiku a materiály pro skladování energie.
Start-up vyvinul vlastní software k prohledávání široce dostupných zdrojů informací na čínském internetu a vedoucí pracovníci Strideru nyní uvedli, že identifikovali dva postdoktorandské výzkumníky v nanotechnologii, kteří byli při práci v Oak Ridge přijati do čínského programu Youth Thousand Talents Program. Vědci byli prý nalákáni výhodami včetně grantu ve výši 500 000 juanů (asi 75 000 dolarů) a vidinou dalších dotací v hodnotě až 3 milionů juanů (asi 450 000 dolarů). Oba se přestěhovali do Číny a nyní jsou zaměstnáni v univerzitních laboratořích s vazbami na čínský obranný průmysl.
To je potenciální síla softwarového nástroje Strider, který využívá data z otevřených zdrojů z Číny k identifikaci technologií nejvíce ohrožených krádeží – a k odhalení lidí, kteří by mohli být v pokušení je ukrást.
Prezentace start-upu se shoduje s debatou v USA o tom, jak vyšetřovat čínskou průmyslovou špionáž a zároveň chránit občanské svobody.
Start-up, který sídlí na předměstí Salt Lake City, použil Oak Ridge pouze jako příklad své zdatnosti. Laboratoř není jejím klientem.
Foto: FBI
Společnost Strider, založená v roce 2019 dvojčaty Gregem a Ericem Levesqueovými, získala už téměř 300 milionů dolarů od významných investorů a může se pochlubit řadou úspěšných odhalení. Ale uvádět podrobnosti není ve světě špionáže zvykem…
Vedení společnosti pouze prozradilo, že má desítky zákazníků z žebříčku Fortune 500, včetně polovodičových, leteckých a obranných a ropných a plynárenských společností.
Jeden zákazník, kterého se Bloombergu podařilo identifikovat – americké letectvo –, používá technologii od roku 2020 k prověřování svých dodavatelů kvůli potenciálně problematickým vazbám na Čínu.
V prohlášení letectvo pouze potvrdilo, že ministerstvo obrany (DoD) uzavřelo smlouvu se společností Strider. „DoD provedlo několik pilotních případů s firmou Strider za posledních 18 měsíců,“ uvádí se v prohlášení Air Force. „Poskytly inovativní přístupy k identifikaci rizik napříč několika výzkumnými programy DoD.“
Bratři Levesqueovi, kteří pocházejí z Augusty ve státě Maine, připisují zásluhy svým mladickým cestám za získáním jazykových dovedností v zahraničí, což prý výrazně ovlivnilo jejich práci. Greg Levesque se naučil plynně mandarínskou čínštinu během misie pro mormonskou církev v Tchaj-peji na Tchaj-wanu a Eric Levesque sloužil na své misii v Jekatěrinburgu v Rusku, kde začal plynně mluvit rusky.
Když se rozhodli společně založit společnost, Greg pracoval ve Washingtonu jako poradce pro národní bezpečnost a Čínu. Eric byl v Ománu a zkoumal technologické investice pro fond státního majetku této země na Středním východě.
Gregova práce odhalila, že na čínském internetu bylo obrovské množství dat podrobně popisujících pekingské programy na nábor inženýrů a vědců, což by mohlo signalizovat snahy o získání zahraničních technologií. Bratři dospěli k závěru, že tyto informace by mohly být užitečné pro organizace, které se snaží chránit svá obchodní tajemství.
Třetí zakladatel, Mike Brown, bývalý technologický ředitel firmy Comscore Inc., společnosti pro měření digitálních médií, vedl vývoj algoritmů Strider. Řekl, že používají techniky z online reklamního průmyslu k identifikaci cílů náboru a korelaci svých aktivit napříč mnoha velkými datovými soubory.
Generální ředitel Greg Levesque upřesnil, že algoritmy jeho společnosti hledají spojení mezi lidmi a čínskými vládními programy pro nábor inženýrů a vědců. Údaje, které společnost shromažďuje, zahrnují seznamy pozvaných řečníků na čínské univerzity a vládou sponzorované konference a seznamy členů talentových programů nabízejících granty a další pobídky k práci v Číně.
Společnost nezohledňuje etnickou příslušnost ani nikoho neobviňuje ze spáchání trestného činu – zdůrazňuje pouze to, že jsou terčem cizí vlády a mohou být náchylní k jejím pobídkám, řekl.
Greg Levesque také prohlásil, že navzdory neúspěchům způsobeným „Čínskou iniciativou“ byla velká většina trestních stíhání týkajících se Číny v posledních desetiletích úspěšná, což podtrhuje potřebu organizací chránit se.
Jak vysoké jsou ztráty?
Ministerstvo spravedlnosti odmítlo novinářům poskytnout vyčerpávající čísla. Databáze vedená Nickem Eftimiadesem, vedoucím pracovníkem Atlantic Council, však ukazuje, že od 90. let bylo obviněno 683 lidí ze špionáže, krádeže obchodních tajemství, nelegálního vývozu vojenských technologií a dalších zločinů majících určitý vztah k Číně. Většina případů se odehrála v USA. Z toho 461 lidí bylo odsouzeno a většina ostatních je v řízení nebo se jedná o lidi, kteří jsou na útěku, řekl Eftimiades, který dříve pracoval na ministerstvu obrany a v Ústřední zpravodajské službě. Méně než 10 % vedlo ke zproštění viny nebo ke stažení obvinění vládou, uvedl.