Fokus
Trh práce: chybějí technické talenty a zaměstnanci chtějí víc pohody
Zaměstnanci by si chtěli určovat začátek a konec pracovní doby, rádi by měli více dní dovolené a taky flexibilitu při výběru místa výkonu práce, ukazuje nová mezinárodní studie. U žen se v průměru projevuje větší nespokojenost než před pandemií. Globální trh práce nyní prochází hlubokou proměnou, která vyplývá z dopadů pandemie nemoci covid-19, ze souvislostí válečné situace na Ukrajině a také ze zrychlení digitální transformace.
„Rok 2022 má potenciál stát se jedním z nejvíce transformačních let v nedávné historii. Od zaměstnanců, kteří přebírají větší kontrolu nad svým profesním životem, přes zdánlivě nekonečný boj firem o nábor a udržení talentů až po rychlou akceleraci zavádění digitálních technologií,“ hodnotí Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup ČR.
Vychází při tom z poslední studie globálních trendů na trhu práce, které mezinárodní personální a pracovní agentura ManpowerGroup pravidelně připravuje. Studie využívá řadu průzkumů mezi zaměstnanci i zaměstnavateli a je zaměřená na dosavadní situaci a výhledy v roce 2022. Konstatuje, že zaměstnavatelům se stále nedaří získat dostatečné množství kvalitních odborných pracovníků, a ti tedy očekávají lepší podmínky.
V české poptávce po talentech vede IT, až vzadu je administrativa
Hospodářský růst je nerovnoměrný, některé ekonomiky se z důsledků pandemie i z dopadu války na Ukrajině zotavují lépe než jiné. Studie ManpowerGroup tedy předpokládá, že bude pokračovat trend hybridní práce (tedy kombinace práce v kanceláři a práce na dálku) nebo přímo práce jen na dálku.
„Již nějakou dobu se zvyšuje nabírání nových zaměstnanců v postpandemickém světě a tato dynamika bude pokračovat i v roce 2022,“ uvádí Jonas Prising, předseda představenstva a generální ředitel ManpowerGroup. „V průběhu letošního roku zaměstnavatelé očekávají silnou poptávku po talentované pracovní síle ve všech klíčových odvětvích,“ doplňuje.
To však neznamená, že všichni pracovníci „mají své jisté“. Ukažme si to na příkladu českého trhu. Na něm výzkum ManpowerGroup zjistil, že nárůst pracovních sil plánuje 38 % zaměstnavatelů, naopak jejich pokles 17 % zaměstnavatelů. Dalších 38 % dotázaných firem změny neplánuje a 7 % zatím neví.
Odlišná je také situace v různých sektorech české ekonomiky. Výsledky výzkumu seřazují poptávku po talentovaných zaměstnancích podle oborů. Největší poptávka je podle očekávání v sektoru informačních technologií. Následují výroba, doprava a logistika, prodej a marketink a pětici uzavírá administrativa.
Zaměstnanci čekají lepší podmínky
Vraťme se však ke globálním trendům, které se samozřejmě v české realitě také odrážejí.
„Téměř dvouletá izolace, strach a pocit ohrožení v pandemii přiměly mnoho lidí přehodnotit svůj život, práci a kariéru. V polovině roku 2022 a s nástupem postpandemické reality si firmy uvědomují, že musí udělat mnohem více pro to, aby přilákaly a udržely si různé typy zaměstnanců, a také lidé od svých zaměstnavatelů více očekávají. Je to trend, se kterým musíme ve firmách kalkulovat,“ komentuje výsledky mezinárodní studie Jiří Halbrštát, manažer náboru a marketingu ManpowerGroup ČR.
Podle těchto výsledků si 45 % zaměstnanců chce určovat začátek a konec pracovní doby, 35 % z nich láká delší dovolená a stejné procento by k jejich zaměstnavateli přitahovala naprostá flexibilita výběru místa výkonu práce.
Poptávka po péči o duševní zdraví
Výrazná je i touha po spokojenosti v práci – prakticky polovina (49 %) zaměstnanců v průzkumech uvedlo, že by přešlo do jiné organizace, která by jim nabídla větší pohodu v zaměstnání.
A možná poněkud překvapivě vypadá zjištění, že 81 % zaměstnanců očekává od zaměstnavatele rozvojové programy pro udržení kompetencí. Buď jsou dotazovaní premianty v sebevzdělávání, nebo se při odpovědi chtěli ukázat v příznivém světle, anebo si opravdu výrazně uvědomují, že změny ve výkonu práce a na pracovním trhu je nepoškodí jen tehdy, když na ně budou dobře připraveni.
Současně si však řada zaměstnanců uvědomuje, že pracovní nároky na ně jsou vysoké, a tak plných 33 % z nich by si přálo opatření pro prevenci vyhoření a posilování duševní kondice, například dny věnované duševnímu zdraví. Z toho tvůrci studie vyvozují, že systém bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (tzv. BOZP, jímž se má povinně zabývat každý zaměstnavatel), získává nové impulzy.
Alarmující nespokojenost žen
Celosvětově 75 % zaměstnavatelů nemůže najít pracovníky s potřebnou kvalifikací, což je nejvíce za posledních 15 let, konstatuje studie. Jak si při hledání pomoci? Asi 30 % firem reaguje na nedostatek uchazečů zvyšováním mezd a 20 % nabídkou nových benefitů, nejčastěji poskytováním více volna. Z toho ovšem vyplývá, že převládají firmy, které nic z toho nenabízejí, i když odborníky potřebují.
Zveřejněné výsledky rovněž ukazují, že pandemie postihla více ženy než muže. Počet žen, které odešly z pracovního trhu nebo omezily pracovní aktivitu, je alarmující. K hromadným odchodům v odvětvích, kde tradičně pracovaly převážně ženy, jako jsou vzdělávání, zdravotnictví a pohostinství, docházelo ve stejné chvíli, kdy rostla technologická odvětví, logistika a prodeje, kde jsou ženy naopak zastoupeny méně. U žen se tedy ve srovnání s dobou před pandemií výrazně snížil optimismus, pokud jde o jejich budoucí kariéru. A 57 % žen dokonce plánuje opustit v příštích dvou letech své stávající zaměstnání.
Digitalizace klade nové požadavky
Více než 80 % zaměstnavatelů zrychlilo v reakci na covid-19 digitizaci. Což samozřejmě zvýšilo i požadavky na schopnosti zaměstnanců. Téměř polovina společností plánuje v příštích 12 měsících větší investice do následujících technologií: šifrování a kybernetická bezpečnost (46 %), internet věcí a připojená zařízení (44 %), e-commerce a digitální obchodní platformy (43 %) a cloud computing (41 %).
Dosažení této představy však komplikuje fakt, že firmy mají problémy s nalezením potřebných technických talentů, které k tomu potřebují. V průměru každá pátá organizace na světě má problém najít kvalifikované technologické talenty, včetně manažerů IT projektů, softwarových vývojářů, analytiků kybernetické bezpečnosti a specialistů na umělou inteligenci a strojové učení.
Foto: Siemens