Fokus
Musk v nejnovější roli: jako spasitel
Nejbohatším člověkem na světě je podle žebříčku časopisu Forbes Elon Musk s majetkem 219 miliard dolarů (4,9 bilionu korun). Předstihl zakladatele společnosti Amazon Jeffa Bezose (171 miliard dolarů), který prvenství držel předchozí čtyři roky.
Musk je jedinečný vizionář, který pohání lidstvo směrem k lepší budoucnosti – nebo alespoň v to on a jeho obdivovatelé chtějí, abychom věřili. Takto výstižně ho charakterizoval časopis Time. A má pravdu. Není dne ani hodiny, aby se někde neprezentoval.
Na tenkém ledě politiky
V poslední době neroztáčí Musk kola své popularity jen ve světě vědy a techniky, ale také politiky.
Hned v prvních dnech ruské agrese poskytl napadené Ukrajině komunikační spojení prostřednictvím své sítě Skylink. Vysloužil si poděkování i obdiv, a to nejen Ukrajinců. Včera nabídl své předpokládané řešení konce rusko-ukrajinské války. V souladu s tím by čtyři oblasti anektované Kremlem měly být usmířeny pod dohledem Organizace spojených národů. Rusko by mělo opustit tato území, pokud si to tamní obyvatelé přejí. K Moskvě by se měl připojit Krymský poloostrov, který v roce 2014 anektovalo Rusko. Na rozdíl od jaderné války je prý jeho scénář „velmi pravděpodobný“.
Kyjev však reagoval odmítavě: Existuje lepší návrh! Ukrajina osvobodí své území, včetně „anektovaného Krymu“. Rusko pak bude zcela demilitarizováno, bude se muset vzdát svých jaderných zbraní a „už nemůže nikoho ohrožovat“. Ruské válečné zločiny budou postaveny před mezinárodní tribunál. Později ukrajinský prezident Wolodymyr Zelenskyj víceméně obvinil Muska z podpory Ruska.
Musk použil svou satelitní sít Skylink (viz náš článek Nebe plné družic) jako politicko-technický prostředek nejen na Ukrajině, ale před několika dny i na Floridě. Tu sice nenapadl sousední stát, ale hurikán Ian, pátý nejhorší, jaký kdy zasáhl USA. Zanechal za svým běsněním bezpočet domů a podniků zničených nebo pod vodou a téměř 2,7 milionu lidí bez proudu. Floridský guvernér Ron DeSantis v sobotu řekl, že generální ředitel SpaceX Elon Musk pomáhá jihozápadní Floridě znovu získat připojení k internetu prostřednictvím své satelitní služby Starlink a dodá 120 pozemních přijímacích stanic. A politický dodatek? Musk oznámil, že podporuje republikánského guvernéra DeSantise, aby kandidovat v roce 2024 na amerického prezidenta. Před lety sice podporoval Obamovu kandidaturu, ale nyní změnil postoj, protože Bidenova obliba výrazně klesá i u jeho vlastních voličů.
Politické kličkování přináší Muskovi výhody ve formě státních subvencí. V roce 2004 koupil rok starou firmu Tesla Motors. Její rozvoj sice poněkud přiškrtila finanční krize, ale vývoj a výroba elektromobilu se podařila. Základní podmínkou rychlého rozvoje elektromobility jsou levné a vysokokapacitní baterie. Musk proto investoval asi 5 miliard dolarů do obrovské továrny na výrobu autobaterií. Nejde však jen o technické parametry projektu. Fascinující byla Muskova dovednost napínat politiky a tahat ze státu peníze. Podařilo se mu udržovat dlouho ve stavu očekávání velký otazník, kde že slíbenou megatovárnu postaví. Hrál poker hned s několika státy a čekal, kdo přijde s nejlepší nabídkou a pobídkou. Ve hře bylo 6 500 pracovních míst, a to už je pro každou vládu silné lákadlo.
Vizionář Elon Musk naznačoval, že by uvítal investiční podporu v hodnotě 10 % celkové investice čili 500 milionů dolarů. Po několika měsících hra nervů skončila a Nevada oznámila dotace, jež předčily všechna očekávání. Místo naznačované půlmiliardy nabídla Tesle Motors daňové úlevy ve výši 1,3 miliardy dolarů!
Nevadský guvernér republikán Brian Sandoval obhajoval obrovskou dotaci poukazováním na fakt, že investice změní ekonomické klima v Nevadě a přinese ekonomické oživení v hodnotě 100 miliard dolarů v průběhu příštích 20 let. Tesla Motors slíbila také grant ve výši 1 milionů dolarů pro University of Nevada se sídlem v Las Vegas, který má být zaměřen na výzkum nových baterií.
Kritici se naopak domnívají, že je to zbožné přání, že odhad je falešný a náklady státu enormně vzrostou, protože se bude muset víc investovat do ochrany životního prostředí, do odvozu a zpracování odpadů a také do výstavby škol.
V rozhodování o umístění budoucí továrny hrál roli také fakt, že se v severní Nevadě nachází jedno z největších světových ložisek lithia, což je klíčový prvek při výrobě lithium-iontových bateriových článků.
Tesla s problémy
Jako generální ředitel společnosti Tesla měl Musk v plánu využít luxusní vozidla k financování dostupnějšího elektromobilu. Tím vozidlem měl být Model 3, začínající na 35 000 dolarů. Současná cena ale činí 46 990 dolarů a většina kupujících nakonec zaplatí ještě více. Tesly mají být vzorem pro „zelený“ automobil, ale emise potřebné pro výrobu každého jednotlivého vozu jsou na vzestupu a přetrvávají problémy s kvalitou výroby.
Mezinárodní energetická agentura očekává, že do roku 2040 poroste poptávka po bateriových minerálech. V roce 2019 byla Tesla jmenována při soudním projednávání v Demokratické republice Kongo, kde zemřely děti při těžbě kobaltu v zařízeních vlastněných britskou těžařskou společností Glencore. Navzdory tomu, že Musk mluvil o bezkobaltových bateriích, podepsal v roce 2020 smlouvu s Glencore na zásobování svých továren v Berlíně a Šanghaji. Žaloba byla zamítnuta v listopadu 2021, ale v dubnu tohoto roku vyšetřování neziskové organizace Global Witness zjistilo, že Tesla byla mezi společnostmi, které mohly získávat nerosty z dolů za účasti dětí.
V pondělí poklesly akcie společnosti Tesla o 8,6 % ve svém nejstrmějším jednodenním poklesu za čtyři měsíce poté, co bylo oznámeno, že dodávky vozů ve třetím čtvrtletí zaostaly za odhady Wall Streetu kvůli logistickým překážkám. K tomu se přidružil zpomalující se hospodářský růst vyvolávající pochybnosti o poptávce. Pád vymazal více než 71 miliard dolarů v tržní hodnotě nejcennějšího výrobce automobilů na světě a stáhl dolů akcie ostatních výrobců elektrických vozidel. Navzdory rekordním čtvrtletním dodávkám Tesla nesplnila očekávání trhu s neobvykle velkým rozdílem mezi výrobou a dodávkami. Tesla bude muset ve čtvrtém čtvrtletí dodat více než 450 000 vozů, aby splnila svůj cíl zvýšit dodávky o 50 % ročně. Agentura Reuters uvedla, že si stanovila cíl vyrobit v tomto období asi 495 000 Modelů Y a Model 3.
Jízda pod zemí
Ekologičtější než jízda elektroautem je využití železnice. Ale Musk se snažil takovým alternativám zabránit projektem Hyperloop. Dokonce prý kvůli tomu založil společnost Boring Company pro dopravu pod zemí. Musk prý přiznal svému životopisci Ashleemu Vancemu, že Hyperloopem chtěl přimět zákonodárce, aby zrušili plány na vysokorychlostní železnici v Kalifornii – i když neměl v plánu ji postavit. Zatím se mu podařilo realizovat Hyperloop jen jako atrakci v Las Vegas.
O podzemním spojení Bratislavy a Vídně se v posledních dnech nemluví, ale zajímavá zpráva přišla z Mnichova. Výzkumný program Hyperloop na Technické univerzitě v Mnichově (TUM) zaznamenal další pokrok. Za přítomnosti bavorského premiéra Markuse Södera a bavorského ministra vědy Markuse Bluma zahájili před několika dny výstavbu areálu, v němž se nachází také zkušební dráha. Kdo by čekal, že zde vyroste nová vysokorychlostní hromadná doprava, mýlí se. Celkem 24 m dlouhá zkušební dráha k tomu není vhodná. Přesto je testovací segment v Evropě první svého druhu.
Program TUM Hyperloop, založený v roce 2020 ze studentské iniciativy, pracuje na realizaci dalších kroků. „TUM Hyperloop si stanovil za cíl vyvinout technologii, která umožní, aby se udržitelná vysokorychlostní doprava stala realitou,“ vysvětlil Gabriele Semino, projektový manažer TUM Hyperloop. Kromě tubusu ze zvlášť pevného betonu má vzniknout i testovací kapsle s technologií magnetické levitace, která dokáže přepravovat cestující.
Prodavač snů a přání
Musk inspirovaný autory vědecko-fantastických románů nás dnes a denně oslňuje. Jednak raketami, jež vynášejí do vesmíru užitečný náklad a zase se vracejí na zem k opakovatelným startům, jednak nejnovějšími humanoidními roboty s umělou inteligencí, jež prý přinesou lidstvu blahobyt.
Myslíte si, že jsem blázen?, zeptal se na konci jedné dlouhé večeře v jedné rybí restauraci kdesi v Silicon Valley svého životopisce Ashleeho Vance.
Ta otázka byla na místě, protože ji položil zakladatel firem Tesla a SpaceX, který tím postavil na hlavu dosavadní vývoj jak v automobilovém, tak kosmickém průmyslu. Maniak, excentrik, workoholik, fantasta, vizionář i obratný podnikatel, který si umí vždycky prosadit svou. A taky si dokáže otočit kolem prstu politiky a investory. Nyní chce spasit svět a nastolit mír.
Foto: NORAD and USNORTHCOM Public Affairs
NEJZAJÍMAVĚJŠÍ ČLÁNKY
Focus Automatizace Digitalizace Technologie a společnost |