Fokus
Hypersonická generace nastupuje
Hypersonická technologie sice stále hraje hlavní roli v sci-fi literatuře a na filmovém plátně, ale v důsledku ruské invaze na Ukrajinu se stává realitou a uplatňuje ve vojenské technice.
SR-72 Darkstar v „Top Gun: Maverick“?
Do kin právě přichází dlouho očekávaný film „Top Gun: Maverick,“ což je pokračování úspěšného thrilleru z roku 1986 s Tomem Cruisem v hlavní roli. Zatímco většina filmu obsahuje skutečná letadla amerického námořnictva, je tu jeden exotický letoun: hypersonický Darkstar.
Možná to není skutečné letadlo, ale rozhodně tak vypadá. Dokonce natolik, že námořnictvo prý řeklo producentovi filmu, že Čína přeorientovala své špionážní satelity jen proto, aby mohla zahlédnout v plné velikosti model, který postavili filmaři pro natáčení. Tak realisticky vypadá!
Darkstar se nápadně podobá dlouho očekávanému pokračování letounu Lockheed Martin SR-71 Blackbird, tedy hypersonickému SR-72, mnohokrát označovanému jako SR-72 Darkstar. Jak se ukázalo, možná to nebyla náhoda. Podle režiséra Josepha Kosinskiho spolupracoval štáb i s inženýry z divize Skunk Works společnosti Lockheed Martin.
Divize Skunk Works byla také zodpovědná za vytvoření legendárního, rekordního Lockheed SR-71 Blackbird na počátku 60. let. V současné době americká letecká společnost vyvíjí nástupce nadzvukového proudového letadla s názvem koncept SR-72. Přestože je projekt zahalen tajemstvím, jedná se o bezpilotní znovupoužitelný hypersonický vojenský proudový letoun, který je schopen kromě misí úderných provádět mise zpravodajské, sledovací a průzkumné (ISR). Čína byla dlouhodobě obviňována z kopírování stealth tryskáčů F-
Úspěšný test hypersonické zbraně
Nejde jen o letadla. Americké letectvo oznámilo, že provedlo úspěšný test hypersonické zbraně, která letěla pětinásobnou rychlostí zvuku. Experiment se odehrál u pobřeží Kalifornie, kde bombardér B-52 vypustil střelu AGM-183A systému ARRW. Tato zpráva vyvolala zaslouženou pozornost, protože se už delší dobu ve světových médiích psalo o americkém zaostávání v tomto směru. Tyto zbraně, jejichž rychlost a manévrovací schopnosti ztěžují jejich sledování a zachycení, vyvíjejí také Rusko, Čína a některé další země.
Střela AGM-183A by měla létat rychlostmi až Mach 20. Ke splnění zadaného parametru však musejí technici mít nové materiály, senzory i elektroniku, stejně jako inteligentní avioniku, která reaguje ve zlomku sekundy i ve velmi složitých situacích.
Předpokládá se, že ještě v tomto roce bude střela AGM-183A podrobena dalšímu plnohodnotnému letovému testu. Předpokládá se, že by tento systém měl být nasazen už v příštím roce a měl by být vypouštěn jak z bombardérů B-52, tak i z menších bojových letounů, jako je F-15.
Nejde jen o letadla. Americké letectvo oznámilo, že provedlo úspěšný test hypersonické zbraně, která letěla pětinásobnou rychlostí zvuku. Experiment se odehrál u pobřeží Kalifornie, kde bombardér B-52 vypustil střelu AGM-183A systému ARRW. Tato zpráva vyvolala zaslouženou pozornost, protože se už delší dobu ve světových médiích psalo o americkém zaostávání v tomto směru. Tyto zbraně, jejichž rychlost a manévrovací schopnosti ztěžují jejich sledování a zachycení, vyvíjejí také Rusko, Čína a některé další země.
Tato zkouška je druhým úspěšným testem hypersonické zbraně. Loni v září totiž americké letectvo úspěšně testovalo hypersonickou střelu fungující na jiném principu, a to se scramjetovým pohonem HAWC (Hypersonic Air-breathing Weapon Concept).
Zatímco ARRW je kluzná zbraň, která je vystřelena do atmosféry a využívá energii ze své rakety k letu směrem k cíli, tak HAWC je zbraň s kinetickou energií. První úspěšný let tohoto systému se uskutečnil v září 2021. Další testování bylo provedeno letos v polovině března, ale v té době bylo drženo v tajnosti, aby nevznikl dojem eskalace napětí proti Rusku během ruské invaze na Ukrajinu.
Existence testu byla odhalena letos začátkem dubna, jako reakce na zprávu Moskvy, že ruská armáda použila hypersonické střely Kinžal. Zasáhly podle ní velký podzemní sklad ukrajinských raket a munice v Ivanofrankivské oblasti na jihozápadě země.
Předseda Sboru náčelníků štábů generál Mark Milley řekl, že ruské použití hypersonických střel na Ukrajině nemělo ve válce „významné nebo měnící účinky“. „Rusové použili několik hypersonických střel,“ řekl Milley zákonodárcům během slyšení podvýboru pro obranu Sněmovny reprezentantů. „Je zřejmé, že rozlišovacím faktorem hypersonické střely je rychlost, jakou se pohybuje... ale kromě rychlosti zbraně – pokud jde o její účinek na daný cíl – zatím nevidíme skutečně významné nebo měnící účinky,“ poznamenal.
O den dříve vysoký představitel americké obrany řekl novinářům, že Rusko od začátku útoku na Ukrajinu 24. února použilo asi 10 až 12 hypersonických zbraní. Úředník neuvedl konkrétní data a místa startů.
Rusové se chlubí
Ruský vicepremiér Jurij Borisov řekl ruské tiskové agentuře Interfax, že Rusko pokračuje ve vývoji výkonných a pokročilých hypersonických zbraní. V současnosti má tři funkční hypersonické střely – Avangard, Kinžal a Tsirkon neboli Zircon.
„Probíhají práce na vytvoření nové generace hypersonických střel nové generace pro pozemní, vzdušné a námořní platformy. Pokud jde o jejich vlastnosti, předčí stávající i budoucí,“ řekl Borisov Interfaxu. „Nic jako Kinžal neexistuje,“ pochlubil se. Letí rychlostí, která více než 10krát převyšuje rychlost zvuku, a zároveň výtečně manévruje během celé trajektorie letu, takže je nemožné ho zachytit systémy protivzdušné obrany,“ řekl Borisov.
Raketa pohybující se rychlostí Mach-5 by z Moskvy mohla dosáhnout Washingtonu přibližně za hodinu a něco málo přes hodinu by letěla z ruského ostrova Sachalin přes Japonsko na Havaj.
Hypersonické zbraně, jako je ruský 3M22 Zircon, se pohybují rychlostí až 6 Mach a mají nízkou atmosféricko-balistickou trajektorii, což jim umožňuje obejít typickou protiraketovou obranu. Podle Rusů raketa používá vylepšené palivo s doletem až 1 000 kilometrů.
Není pochyb o tom, že tyto zprávy mají propagandistický charakter a jejich pravdivost není možné ověřit. Ale to neznamená, že by bylo správné podceňovat ruský vývoj této technologie.
Čína už nacvičuje útok
Satelitní snímky dokumentují, že Čína zintenzivnila nácvik útoků hypersonických raket na americké válečné lodě a základny. Záběry byly pořízeny v poušti Taklamakan a zveřejnil je Americký námořní institut. Ukazují řadu velkých falešných cílů na východním okraji pouště, které představují letadlové lodě, torpédoborce a námořní základny.
Konfigurace, vzdálené umístění a impaktní krátery na cílech znamenají, že byly určeny pro testování čínských hypersonických protilodních balistických střel (ASBM), které jsou stále nebezpečnější hrozbou pro americké válečné lodě v Pacifiku.
Mezi novějšími objevenými cíli byly makety torpédoborce a mola poprvé postavené v prosinci loňského roku. Letos v únoru byla základna zničena při raketovém útoku a rychle rozebrána.
Další cílová vzdálenost simulující molo a válečné lodě byla objevena 310 km jihozápadně od původního cíle letadlové lodi. Předpokládá se, že zařízení bylo postaveno v prosinci 2018, ale bylo objeveno až nyní.
Cíle jsou vyrobeny z různých materiálů, především z plechu a mají přitahovat radarové a infračervené zásahy. Vypadá to, že tyto pokusy s naváděním hypersonických raket nelze uskutečnit bez sofistikované umělé inteligence (AI).
NEJZAJÍMAVĚJŠÍ ČLÁNKY
Focus Automatizace Digitalizace Technologie a společnost |