Fokus
EU chce podporovat začínající technologické firmy
Evropská unie by se měla stát světovým motorem inovací, tvrdí Evropská komise a připravuje plán, jak na to. Měl by být schválen začátkem července a zdá se, že by mohl přinést podporu i inovátorům z Česka.
Současná podoba návrhu takzvané Evropské inovační agendy unikla do médií, dostal se k ní bruselský zpravodajský server Science|Business. Podle něj hodlá Evropská komise zahájit pět významných iniciativ. Mimo jiné by měly zlepšit prostředí pro začínající podniky.
Dokument konstatuje, že v EU vzniká tolik start-upů jako v USA (které jsou ovšem o čtvrtinu méně lidnaté). Avšak mnohem méně z těchto firem se dokáže rozvinout. Podstatným faktorem je nedostatek rizikového kapitálu, jak se říká investicím do začínajících, nejistých projektů. V Evropě dosahoval rizikový kapitál v roce 2020 hodnoty 10,2 miliardy eur. V USA v témže roce (v přepočtu) 70 miliard eur.
Neskromné ambice
Eurokomisařka pro výzkum a inovace Mariya Gabrielová připravovanou Evropskou inovační agendu konzultovala mimo jiné s předními podnikateli i s investory. Už se nechala slyšet, že prvním cílem agendy je vytvořit z Evropy slibný prostor pro začínající technologické podniky. Druhu metou pak je zformovat celoevropský inovační ekosystém, v němž mohou podniky snadno rozšiřovat své aktivity přes hranice.
Inovace nemohou existovat bez experimentů, a tak chce Evropská komise podporovat vznik testovacích pracovišť pro vyzkoušení neortodoxních nápadů. Podpora by měla být zaměřena zejména na výzkum využití vodíku, a dále pak na nanotechnologie a pokročilé materiály. Pravidla, jak by je mohli inovátoři využívat, se mají stanovit v prvním pololetí roku 2023.
Nu, připusťme, že velké ambice představitelům Evropské unie nikdy nechyběly. Například v roce 2000, na summitu hlav států a vlád členských zemí v Lisabonu, byl vyhlášen cíl, že EU se do roku 2010 stane nejdynamičtější znalostní ekonomikou světa. Určený rok je dávno za námi a těžko má někdo pocit, že se to povedlo.
Což ovšem neznamená, že by se nějaký posun nemohl podařit teď. Co se tedy připravuje?
1. Podpora experimentům
Inovace nemohou existovat bez experimentů, a tak chce Evropská komise podporovat vznik testovacích pracovišť pro vyzkoušení neortodoxních nápadů. Podpora by měla být zaměřena zejména na výzkum využití vodíku, a dále pak na nanotechnologie a pokročilé materiály. Pravidla, jak by je mohli inovátoři využívat, se mají stanovit v prvním pololetí roku 2023.
2. Ekosystémy pro start-upy
Začínající podniky potřebují podpůrné služby, které by jim měly pomoci uspět. Ukázkou, o co má jít, je zřejmě evropský program Partnerství pro regionální inovace, jehož pilotní verze byla zahájena minulý týden. Program se snaží propojit místní, regionální a národní inovační plány s programy EU. Jestli se tyto mlhavé termíny ztělesní do smysluplné podpory nápaditých lidí, se ovšem teprve ukáže. Vyčleněno by na to mělo být 400 milionů eur a bylo by škoda rozpustit je do byrokracie.
3. Podpora investic
Aby mohly mít nové podniky dostatek kapitálu, plánuje Evropská komise zjednodušit pravidla pro financování start-upů a také přijít s daňovými úlevami. Přímou pomoc by měla Evropská rada pro inovace, což je fond EU pro začínající podniky, poskytnout stovce technologických start-upů, které slibují velký potenciál růstu, a zajistit jim podporu při vytváření strategie, zajištění práv duševního vlastnictví i při hledání investorů.
4. Výchova talentů
Dalším pilířem nové strategie má být vzdělávání a také udržení talentů. V rámci programu by asi milion Evropanů měl získat znalosti perspektivních technologií, od biotechnologií po nanotechnologie. Součástí studia by měly být stáže ve vyspělých firmách.
5. Inovační politika
Evropská komise předpokládá, že v prvním čtvrtletí roku 2023 navrhne definice a měřítka pro začínající podniky, na nichž by se mohly shodnout členské státy, aby chápaly stejně prostředí, o němž budou rozhodovat.
Naděje pro statečné
Jak bude Evropská inovační agenda vypadat v konečné podobě a co opravdu přinese a nepřinese, ještě uvidíme. Inovátoři, kteří se dokážou statečně prokousat jejím jazykem, až bude definitivně vydána, v ní snad najdou pomoc pro své nápady.
Zatím nejkonkrétnějším se zřejmě zdá být plán využít veřejné zakázky na podporu start-upů. Úřady Evropské unie vydávají ročně dva biliony eur za výrobky a služby. Část těchto zakázek by prý měla být zadávána začínajícím firmám, což by jim ulehčilo život.
Foto: EU
NEJZAJÍMAVĚJŠÍ ČLÁNKY
Focus Automatizace Digitalizace Technologie a společnost |