Automatizace
IT-TRANS 2022: mobilita budoucnosti
Foto: Jürgen Rösner
Miniautobus bez řidiče nebo farmářská tramvaj patří k nejzajímavějším projektům, jež byly představeny na veletrhu IT-TRANS 2022, který se konal v Karlsruhe. Byl zaměřen na informační technologie, jež hrají klíčovou roli při zlepšování dopravní situace ve městech a jsou zárukou snižování jak energetické spotřeby, tak škodlivých emisí.
Osmý ročník IT-TRANS 2022 skončil úspěchem. Veletrh IT a mobility v Karlsruhe navštívilo přibližně 6 500 hostů (v roce 2018 jich bylo 6 000) ze 71 zemí, z toho 70 % poprvé. Odborníci z celého světa se dozvěděli o inovativních řešeních pro inteligentní mobilitu a o průmyslových trendech. Celkem 276 vystavovatelů z 33 zemí, a tedy více než v roce 2018, prezentovalo svá nejnovější řešení a vyměňovalo si nápady s kolegy a návštěvníky. Přesvědčivá byla i doprovodná třídenní konference se 180 řečníky: oborové setkání využilo kolem 800 účastníků konference, tedy o cca 30 % více než v roce 2018, k návštěvě přednášek a k diskusím. Aktivně byla využívána i souběžná digitální nabídka: konference se online zúčastnilo 130 hostů. „Mobilita je téma, které je relevantní pro společnost jako celek,“ říká Britta Wirtzová, výkonná ředitelka Messe Karlsruhe jako společného organizátora s UITP (Mezinárodní asociací pro veřejnou dopravu). „Čelíme výzvě splnit měnící se potřeby mobility a zároveň chceme dosáhnout cílů ochrany klimatu. Veřejná doprava zde hraje klíčovou roli, protože toho lze dosáhnout pouze digitálně propojeným dopravním řešením a intermodálními přístupy. A k tomu jsou IT-TRANS a technologický region Karlsruhe ideální platformou.“
Karlsruhe pro udržitelnou mobilitu
Karlsruhe s jedinečnou sítí vědy, průmyslu, politiky a dopravních společností je uznávaným kompetenčním centrem v Německu a vlastně i v Evropě, pokud jde o udržitelnou mobilitu. Status města ve tvaru vějíře jako jednoho z nejdůležitějších IT klastrů v Evropě – s 25 výzkumnými institucemi v oblasti IT a digitalizace – dělá z Karlsruhe lídra na trhu výzkumu s přitažlivostí, která dosahuje daleko za státní hranice. IT-TRANS zaujímá v tomto ekosystému klíčové postavení.
Karlsruhe Mobility Lab z Karlsruhe TechnologyRegion, která byla poprvé představena na IT-TRANS 2022, je unikátní, příkladná kombinace 34 projektů z vědy, průmyslu, veřejného sektoru a inovativních dopravních společností. Karlsruhe Mobility Lab se věnuje vývoji a implementaci inteligentních konceptů městské a regionální mobility budoucnosti a již nyní přitahuje pozornost a získává popularitu po celém světě.
Výzkumní pracovníci z regionu významně přispívají k obratu mobility na celém světě. Oblast mobility a technologií Karlsruhe se může právem nazývat průkopníkem v oblasti udržitelného rozvoje mobility.
Autonomní minibus
Na veletrhu se prezentovaly také výsledky testovaní projektu autonomních minibusů. Z příslibu autonomního řízení by v budoucnu mohla znatelně těžit i místní veřejná doprava. Města a obce doufají ve větší komfort, větší bezpečnost a nižší náklady díky menšímu počtu zaměstnanců automatizací místní dopravy.
Zejména ve venkovských a v příměstských oblastech by autonomní kyvadlová doprava na „poslední míli“ mohla zajistit, že ještě více lidí bude mít přístup k mobilitě. A to si podle všeho obyvatelstvo přeje: podle průzkumu digitálního sdružení Bitkom si dobré tři čtvrtiny dokážou představit využití autonomních podzemních nebo příměstských vlaků a dvě třetiny si dokážou představit, že nastoupí do autonomních autobusů.
Služby autonomního řízení by přitom mohly přispět nejen k většímu komfortu, ale také znamenat finanční výhody pro jejich uživatele: podle analýzy poradenské firmy McKinsey budou služby robotaxi za konkurenceschopné ceny možné na začátku příští dekády. Konzultanti předpovídají, že sdílená vozidla by mohla být dokonce o 40 % levnější na kilometr než soukromá auta. To znamená, že cena za používání je stále o 20 % vyšší než u soukromého auta, ale Roboshuttles stojí přibližně stejnou sumu jako místní veřejná doprava a přibližně polovinu toho, co dnes cestující utratí za taxíky nebo ride hailing (kam patří třeba využívání Uberu a podobných platforem).
Je zřejmé, že některá města a obce věnují tématu autonomní mobility již několik let větší pozornost. Příkladem je testování autonomních minibusů EVA jako konceptu „poslední míle“. Loni jezdila ve čtvrti Karlsruhe Weiherfeld-Dammerstock na objednání a bez předem vytyčených tras. Osvědčila se.
Projekt si klade za cíl posoudit proveditelnost dodávání potravin na určité zastávky ve městě s využitím tramvají místo nákladních automobilů. Vozy elektrické dráhy v tomto projektu přepravují balíky jen mimo špičku v oddílech, které se otevírají pro cestující právě jen v době velkého vytížení. Odesílatelé by své balíky doručovali na logistická místa, kde by je naložili do tramvaje, a ta by je přepravila do dopravních uzlů v centru města. Poté by byly shromažďovány pro dodávku „na poslední míli“ bezemisními elektrickými dodávkami nebo nákladními jízdními koly.
Kromě Výzkumného centra pro informační technologie FZI jsou do konsorcia zapojeny Dopravní úřad Karlsruhe (VBK), TÜV Süd, Bosch a dceřiná společnost Deutsche Bahn Ioki. Ta poskytuje rezervační aplikaci, pomocí které si potenciální cestující mohou na požádání zarezervovat cestu v minibusech s rychlostí
Farmářská tramvaj
IT specialista na veřejnou dopravu INIT vyvinul systém rezervací, řízení dopravy, plateb a sledování zásilek pro projekt předváděcího projektu nákladní tramvaje RegioKArgo v Karlsruhe a na veletrhu prezentoval výsledky zkušebního provozu.
Projekt si klade za cíl posoudit proveditelnost dodávání potravin na určité zastávky ve městě s využitím tramvají místo nákladních automobilů. Vozy elektrické dráhy v tomto projektu přepravují balíky jen mimo špičku v oddílech, které se otevírají pro cestující právě jen v době velkého vytížení. Odesílatelé by své balíky doručovali na logistická místa, kde by je naložili do tramvaje, a ta by je přepravila do dopravních uzlů v centru města. Poté by byly shromažďovány pro dodávku „na poslední míli“ bezemisními elektrickými dodávkami nebo nákladními jízdními koly.
Zastánci projektu jsou přesvědčeni, že tento inovativní logistický koncept významně přispěje k celkovému snížení objemu dopravy v městských oblastech, protože v této aglomeraci mohou jezdit po stejných kolejích tramvaje i vlaky.
Navíc by tyto tramvaje mohly vozit z venkova do určitých částí města farmářské výrobky. S tímto využitím přišla na letošní veletrh Univerzita aplikovaných věd v Offenburgu. Podle průzkumu, na němž se podíleli studenti univerzity, by až 80 % dotázaných uvítalo takovou dopravu zeleniny, ovoce a dalších potravin na určité zastávky, kde se konají farmářské trhy.
IT v údržbě
Nové řešení prediktivní údržby vozového parku pro elektromobily v reálném čase představila společnost Stratio se sídlem v Lisabonu. Provozovatelům městských autobusů poskytla pohled na hodnocení baterií elektromobilů, informace o vozidlech v reálném čase a podrobné informace o závadách.
O výsledcích projektu Battery Cortex informoval Rune Prytz, vedoucí výzkumu. Specialisté z jeho týmu se zabývali prediktivní analýzou baterií pro elektrická vozidla ve spolupráci s University of Halmstad, předním výzkumným pracovištěm v oblasti informačních technologií a inovací.
Vzhledem k tomu, že se očekává, že prodej autobusů s nulovými emisemi vzroste do roku 2040 na celosvětovém trhu o 83 %, a klimatický plán EU stanoví snížit emise plynů alespoň o 55 % do roku 2030, je pro dnešní provozovatele vozového parku městských autobusů prvořadá nákladově efektivní strategie. „Baterie tvoří 40 % celkových nákladů elektrických autobusů, a proto jejich výkon určuje životnost a náklady na vlastnictví vozidel,“ uvedl Prytz. „Z tohoto důvodu jsme zaměřili naše úsilí na vyřešení tří problémů, které v současnosti existují u baterií v elektrických vozidlech: monitorování vnitřních poruch, optimalizaci životnosti baterie a předpovídání budoucí kapacity baterie.“
AI jako anděl
Dodavatelem kamerových a monitorovacích systémů pro aplikace veřejné dopravy je již řadu let rakouská společnost EYYES. Zaměstnává odborníky na využití umělé inteligence (AI) pro aplikace v bezpečnostním, dopravním, automobilovém a železničním sektoru. Její řešení a produkty podporují bezpečnost prostřednictvím spolehlivého rozpoznávání objektů s hlubokým učením, umožňují tedy cílené vyhodnocení nebezpečí ve složitých situacích a jsou zárukou bezpečnosti v dopravě a mobilitě.
Na veletrhu uvedla například elektronický systém CarEye® Safety Angle (CSA), což je inteligentní asistent vypnutí nové generace. Spolehlivě detekuje chodce a cyklisty ve výrazně rozšířené monitorovací oblasti. V nebezpečných situacích varuje řidiče akustickými a vizuálními signály, aby se vyhnul možné kolizi. Je založen na videu pro vozidla společností veřejné dopravy. Skládá se z několika kamer ve zpětných zrcátkách na vnější straně vozidla, monitorů v prostoru řidiče a inteligentních video spojení pro ovládání a sledování použitých komponentů.
Spokojenost s veletrhem se odráží i v názoru návštěvníků: 95 % z nich hodnotilo prezentace vystavovatelů jako velmi dobré. Pro příští ročník IT-TRANS od 14. do 16. května 2024 je již 50 % výstavní plochy zarezervováno.
NEJZAJÍMAVĚJŠÍ ČLÁNKY
Focus Automatizace Digitalizace Technologie a společnost |