V konvergenci IT a OT jde o systémy, standardy a o nový způsob myšlení
Výroba se v průmyslových závodech transformuje. Po celá desetiletí fungovaly informační technologie (IT) a provozní technologie (OT) paralelně. Trendem posledních let je, že se obě tyto síťové technologie čím dál tím více sbližují a hranice mezi nimi se stírá.
Myšlenka konvergence IT a OT ale vůbec není nová. Na potřebu připravit firmy na tuto novou situaci upozorňovala poradenská společnost Gartner již v roce 2011, tedy o dva roky dříve, než byl oficiálně představen koncept Industrie 4.0. Dnes je tento trend považován za jeden z hlavních stavebních kamenů tohoto konceptu. A pochopitelně také za samotný základ internetu věcí (IoT).
Když dva se stávají jedním
Informační technologie byly tradičně doménou IT oddělení po vedením CIO. I když se v posledních letech formy IT výrazně mění a spolu s nimi také role CIO, kteří se čím dál tím více angažují při vytváření obchodních strategií, v rámci podnikové struktury tato oddělení fungovala ve víceméně autonomním režimu.
OT technologie, překládané jako provozní, operační, někdy i výrobní, zahrnují vše, co, zjednodušeně řečeno, vyrábí – dříve velmi často pouze s nepatrným podílem IT. V předchozí větě je akcent na slově „dříve“. Dnes už to totiž zdaleka neplatí. Dnešní moderní výrobní podniky jsou vybaveny hi-tech výrobními stroji, roboty, automatizačními linkami apod., které jsou všechny připojeny k nějaké komunikační síti, jsou řízeny a programovány prostřednictvím softwarů a jsou nedílnou součástí podnikových informačních systémů. Určit v této situaci ostrou hranici mezi IT a OT je velmi obtížné, spíš již úplně nemožné. A také to již přestává dávat smysl.
Je jisté, že toto „sbližování“ probíhá v různých podnicích různě a na různých úrovních. Obecně se ale předpokládá, že oba tyto „světy“ spojí na nějaké společné platformě. K tomu by jim měly dopomoci jednak standardizované metodiky a konkrétní softwarové i hardwarové nástroje, ale také spojení znalostí a expertízy obou týmů.
Jaká je motivace?
Cílem je, pochopitelně, získat nové výhody a trvalý pokrok. Digitalizací výroby a zavedením prvků IT do prostředí OT lze získat mnoho: transparentnost výroby a vysokou opakovatelnost, sledovatelnost, flexibilitu, vyšší efektivitu a úsporu nákladů i zdrojů a z toho plynoucí vyšší ziskovost, výhody prediktivní údržby, možnost orchestrace procesů a mnoho dalšího. Citlivým místem se naopak stává zranitelnost klíčových výrobních dat a nebezpečí jejich zcizení nebo poškození ať již přímo hackery, nebo jinými způsoby.
Společnost Gartner definuje plnou integraci IT–OT jako „konečný stav, do kterého se chtějí firmy dostat, ve kterém jsou IT a OT oddělení, dříve chápaná jako řešící jiné problémy a s různými oblastmi pravomocí a odpovědnosti, nahrazena jediným integrovaným procesem a informačním tokem.“ Sladění OT a IT přináší mnoho výhod – některé z nich jsme uvedli v předchozím odstavci. Pokud bychom ale měli ukázat na jednu, kterou považujeme za vůbec největší, pak by to zřejmě byla možnost lepšího a fundovanějšího rozhodování na úrovni managementu, vedení a majitelů firem. Díky tomu, že všichni mohou mít v každém okamžiku přístup velkému množství vysoce kvalitních dat, mohou častěji dělat lepší rozhodnutí. A lepší rozhodování je pochopitelně klíčem k lepšímu byznysu.
Virtuální veletrh „IT meets OT“
Tématu sbližování IT a OT technologií věnujeme třídenní virtuální veletrh, snad již už také s fyzickým doprovodným programem, který se bude konat od 2. do 4. března 2021. Chceme na něm dát prostor všem, kdo nabízejí jakékoliv nástroje a řešení pro integraci IT a OT, pouze s jedním omezením – prezentovaná řešení musí být vhodná pro menší a střední výrobní podniky.
Očekáváme, že se zde představí jak dodavatelé robustních řešení, kteří ukážou, jak je lze škálovat na použití v segmentu MSE, a současně také dodavatelé menších, specializovaných celků – softwarových i hardwarových. Kromě virtuálních stánků ve 3D dostanou vystavovatelé k dispozici také čas na virtuálním pódiu, kde budou moci své produkty komunikovat ve formě přednášky či on-line setkání se zákazníky. Stejně jako v rámci předchozího veletrhu Výroba forem 2020, i na tomto se můžete těšit na zvané přednášky českých i zahraničních odborníků.
Neváhejte a přihlaste se co nejdřív! Kapacita je omezená a za včasnou přihlášku můžete získat zajímavou slevu.
Ruku v ruce s tím, jak stále více firem přechází na implementaci IIoT, dochází k stále většímu sbližování IT a OT technologií. Současně ale také zjišťují, že to celé zdaleka není jen o technologiích. Úspěšnost tohoto procesu je podmíněna změnou způsobu myšlení
Zdroj: https://iebmedia.com
Přečtěte si také
IT MEETS OT jako permanentní výstava s celoročním doprovodným programem
Známe výherce stříbrného stánku
Oznamujeme výherce z řad registrovaných
Veletrh skončil: jaký nakonec byl?
Máme za sebou první den veletrhu
Jak jsou na tom české podniky z hlediska digitální transformace?
Sleva na unikátní respirátory pro registrované na veletrh
Anketa pro vystavovatele – společnost TPV group
Využívání nástrojů RPA, BI a jazyka SQL ve výrobních firmách
Anketa pro vystavovatele – společnost CDC Data
Anketa pro vystavovatele – společnost BARTECH
Anketa pro vystavovatele – společnost SIDAT
Praktická pomoc s financováním projektů
Virtuální veletrh IT meets OT představí špičkový doprovodný program
Potřeba digitální transformace dostihne každý výrobní podnik
Umělá inteligence detekuje vady výrobků
Automatizace a digitalizace pro podporu a zvýšení efektivity výroby
TOP TECH představí platformu 3DExperience
Vizitka společnosti B2A
TPV group se představuje
Společnost Bossard: vyšší produktivita a automatizace ve vaší výrobě pomocí logistických systémů SFL
CDC Data představí vlastní komplexní IT řešení
Druhým mediálním partnerem je největší strojírenský portál
Časopis IT Systems hlavním mediálním partnerem
Export virtuálního stánku do microsite
Chtěli byste vědět, kdo je právě na vašem stánku a co si prohlíží?
Do konce ledna sleva na stánek, další sleva pro nové vystavovatele
Budou se strojaři v budoucnu potkávat ve virtuálním prostoru?